Bizonyíték az "ismeretlen" viking király létezésére

Kultpol

Fémdetektorral lepte meg karácsonykor felesége Darren Webstert. A férfi talán maga sem gondolta, hogy munkaeszközével hamarosan ilyen mennyiségű kincset talál: viking harcosok által viselt karperecek és összetört ezüstdarabok kerültek elő a Lancashire megyei Silverdale-ben.
 
Az egyik kincsen az Airdeconut olvasható, ami bizonyára egy eddig semmilyen történeti forrásban nem szereplő viking uralkodóra, Harthacnutra utal, csak az érme készítője pontatlanul tüntette fel a nevet. A lelet azt bizonyítja, hogy mikor a vikingek a 870-es években elkezdtek állandó településeket létesíteni a csatorna túloldalán, Isten kegyelmébe ajánlották magukat ? ezt sugallja a keresztformában olvasható DNS, azaz Dominus Rex.

"Nagy mennyiségű pénzről van szó, amelyből egy marhacsordát is vehettek" ? nyilatkozta Gareth Williams érmeszakértő, a British Museum munkatársa. "Akkor egy karperecből akár egy ökröt is lehetett vásárolni" ? tette hozzá.

A kincslelet értékének meghatározására a jövő héten kerül sor, a jutalmon Webster és a föld tulajdonosa osztozkodhat. A lancasteri múzeum már jelezte, hogy amennyiben sikerül támogatást szereznie, szívesen megvenné a viking kori érméket, amelyek között van frank és iszlám államból származó, de olyan is, amelyet az angol trónért küzdő, majd a Nagy Alfréd elleni vereséget követően a vikingekhez átpártolt Alwaldusnak vertek.