Bontanák a fegyverkereskedő házát

Kultpol


wess74d__hb20070417008.jpg
Budapest, 2007. április 17. A ház utolsó lakója nézi az Óvás Egyesület tájékoztatóját a VII. kerület Wesselényi u. 74. számú ház udvarán, ahol az egyesület az épület lebontása ellen tiltakozott.MTI Fotó: Honéczy Barnabás
 

Éhség vagy harag hajtotta mindig is a népeket a Wesselényi utca e körúton kívüli, az Almássy téren is túli fertályára: az 1875-ben épült egyemeletes iparosházban és udvarán pékség, majd fegyverkereskedés működött. Üzlet a földszinten, két tágas, emeleti lakás, műhely az udvar végében - ennyi az egész, az építtető család mégis örülhetett ennek a kevésnek. Leszármazottjaik az államosítás után is megtarthatták a nagyobbik lakást, egészen a legutóbbi hónapokig. A tulajdonos Erzsébetvárosi Önkormányzat tavaly pályáztatta meg a 74-es számú házat - pontosabban a telket, hiszen az az értékesebb -, s februárban már szerződést is kötött a beruházóval. Az Óvás! egyesület képviselői szerint két szép - hatemeletes - tornyot álmodott a beruházó a két lakás helyére, de hogy mik is lehettek a tervei, már nem fontos. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) nem sokkal a szerződés megkötése után ideiglenes védelem alá vonta az épületet. A ház tehát marad, igaz, Hídvégiék, az egykori építtetők utódai már kiköltöztek.

 
Régi bútorok
 

wess74d__hb20070417006.jpg
A Wesselényi u. 74. számú ház lépcsőkorlátjának részlete
Ilyen korlát már csak egy helyen maradt, a Szimpla-kert épületében - fogadja az újságírókat nemcsak a lelkesen magyarázó művészettörténész, Kemény Mária, hanem az ominózus öntöttvas-korlát hatalmas fotója is az udvaron. Csendes, árnyékos porta a vaskapu mögött, az udvarban elhagyott sufni, galambok a tetején, olajágat legelő galambok a szintén kiállított, maratott üvegablak repróján is. Az értéklajstromban szerepel még a hervadó muskátlikkal szegélyezett, vörös mészkő lépcsőház, amely az első, és egyben egyetlen emeletre vezet.
"Már csak régi bútorok vannak az épületben. A lakók kiköltöztek, a Rózsa utcában és máshol a környéken kaptak lakásokat" - mondja a telefonban Hunvald György, a kerület polgármestere. Igaz, látogatásunkkor a régi bútorok közül előkerül Lévai Julianna is, akit a felhajtás csal ki a gangra. "Tíz évig ápoltam egy idős nénit, úgy kaptam a lakást" - mondja az ajtóban állva. A fényárban úszó előszobában felismerem a békebeli, galambos csendélet eredetijét is. Minden bútor a helyén, a tulajdonosuk sem fiatal ember, s láthatóan tanácstalan. "A Százház utcában, a Keleti mögött utaltak ki nekem lakást, de még nem íratták át a földhivatalban a nevemre" - folytatja, nem titkolva: kicsi lesz az a lakás neki, inkább eladná, s visszaköltözne vidékre, Szolnokra. Ha így lenne, üresen maradna az épület. Pedig a falak láthatóan erősek: százharminckét éve épültek, s legfeljebb a vakolatuk pereg itt-ott.
 
Elkötelezett műemlékvédők
 
Alsó hangon fél év, mire elkészül a végleges műemléki védelem - tudom meg már a KÖH védési osztályán. Március 30-án döntöttek a Wesselényi utca 74. esetében a védetté nyilvánítási eljárás előkészítéséről, erről levélben is tájékoztatták az önkormányzatot. Ezzel együtt postázták a Felügyeleti Igazgatóság levelét az ideiglenes műemléki védelemről. Ilyet ritkán ad ki a KÖH: akkor rendelik el, ha a végleges védelem hatálybalépéséig a szakemberek veszélyeztetve látják az épület fennmaradását. Azt sajnos nem tudjuk meg, hogy a Wesselényi utca 74-es számú épületre milyen veszély leselkedett. Hunvald György szerint a szerződés, amelyet a beruházóval kötöttek, a telekre szólt, és nem az épületre, amit oda terveztek. A műemléki védelem pedig a szerződéskötéskor még szóba sem került.
"Elkötelezett vagyok a műemlékvédelem ügye mellett, ha valóban a műemlékek védelméről van szó, és nem arról, hogy gondolkodás nélkül megvétózzák az összes szerződésünket" - magyarázza. A polgármester szerint a műemléki munkát veszélyezteti, hogy az Óvás! egyesület - élve jogával, hogy betekinthet az önkormányzat szerződéseibe - minden egyes szerződésüket megfúrja az ideiglenes védelem kikényszerítésével. A hatóságokkal, vagyis az örökségvédőkkel és a fővárossal jó a szakmai kapcsolatuk - állítja. Mint megtudom, szeptemberre készül el a régóta hiányolt, új kerületi szabályozási terv, októberre, az építészet hónapjára pedig az új városrehabilitációs akciótervet is a nyilvánosság elé tárják.
 
Feles mérleg
 
Egyelőre itt tartunk. Az Óvás! városvédő egyesület kezdeményezésére ideiglenes műemléki védettséget kapott a Wesselényi utcai, egykori fegyverszaküzlet épülete. Mint képviselőjük, Egri Orsolya elmondja: "rövid távú hasznot néző politikájával" nemcsak Belső-Erzsébetváros, hanem Középső-Erzsébetváros értékes korai épületeinek fennmaradását is veszélyezteti az önkormányzat. Az értékrombolást próbálják évek óta - az örökségvédőket is fellépésre ösztökélve - a veszélyeztetett házak egyedi védelemben részesítésével megállítani. Sőt kezdeményezni fogják a műemléki jelentőségű terület, a világörökségi Andrássy út felvezető zónájának Rottenbiller utcáig történő kiterjesztését is.
Információink szerint a beruházó, ha végleges védelmet kap a Wesselényi utcai épület, eláll a szerződéstől. Hétfőig kellene utalniuk a vételárat; Juli néninek, az utolsó lakónak vasárnapig kell kiköltöznie. Az Óvás! és a KÖH megmentett egy értékes, korai lakóházat, a kerület pedig elveszített egy idős lakót. Az épület - galambostul, korlátostul - egyelőre a helyén marad.