Borat faluja is látható a Verzión

Egyéb

(MTI) - "Mivel ez Magyarország egyetlen ilyen témájú fesztiválja, úgy érezzük, hogy a legvitatottabb és a legméltatottabb emberjogi kérdésekkel foglalkozó filmeket feltétlenül el kell hívnunk a Verzióra" - mondta el Kövecsi Anikó fesztiválszervező az eseményről tartott szerdai sajtótájékoztatón a Toldi moziban.
   
A Nemzetközi panoráma és a Magyar panoráma elnevezésű blokkokban látható filmek egyrészt nevezés, másrészt meghívás útján kerültek a versenyprogramba, míg a másik két blokk, a 20 év demokrácia és a Lyukak a vasfüggönyön filmjei nem versenyeznek. Az idei fesztiválra 25 ország több mint 60 filmje érkezik, közülük 45-öt először láthat a magyar közönség - tette hozzá Kövecsi Anikó.
 

carmen_meets_borat.jpg
Carmen esete Borattal
   
A hatodik alkalommal megrendezett fesztivált a Carmen esete Borattal című alkotás nyitja meg, a bemutatón itt lesz a film rendezője, Mercedes Stalenhoef. A dokumentumfilm annak az apró romániai falunak az életét mutatja be, amely a botrányt kavart Borat című filmben a főhős kazahsztáni otthonát "játszotta". A falut perverzek gyülekezetének beállító amerikai film teljesen felborította a már önmagában is problémákkal küszködő kistelepülés lakóinak életét.
   
A nyitófilm a fesztivál Nemzetközi panoráma elnevezésű szekciójába tartozik, csakúgy, mint a svájci menekültügyi központot bemutató, a locarnói filmfesztivál Arany Leopárd-díjával kitüntetett Az erőd, vagy a teheráni rehabilitációs központ 4 lakójának életét feltáró Az üvegház. A szekcióban vetített filmek között akad, amelyik a kolumbiai igazságszolgáltatást veszi górcső alá (Bagatell), más a berlini "divatalvilágot" mutatja be (Divatdiktatúrában), megint más pedig az Amazonasba ömlő 18 milliárd gallon veszélyes olajszármazéknak a környezetre és az emberek életére gyakorolt hatását tárja fel (Az olaj ára).
   
"Igazi emberi sorsokkal foglalkozó filmek kerültek a Magyar panoráma programjába, olyan alkotások, amelyek mögött valós emberi drámák húzódnak meg" - mondta el Báron György, a magyar program kurátora. A blokkban levetítik egyebek mellett Papp Gábor Zsigmond Kémek a porfészekben című filmjét, amely a magyar titkosszolgálatok világába kalauzolja a nézőket. Látható lesz Jeles András Párhuzamos halálrajzok című munkája, amely az Olaszliszkán halálra vert tanár és egy leukémiás kisfiú szüleinek kálváriáját mutatja be. Emellett szerepel szenvedélybetegekkel, vénlányokkal, illetve vidámpark-üzemeltetőkkel foglalkozó mű is a hazai filmek között.
   
A Verzióra több külföldi és magyar alkotó is ellátogat: a közönségtalálkozókon a nézőknek lesz alkalmuk beszélgetni többek között Papp Gábor Zsigmonddal, Jeles Andrással és Krasznahorkai Balázzsal, utóbbinak Omori asszonyok című filmjét vetítik a fesztiválon.
  
A Fesztivál keresztutak elnevezésű program cseh, szlovák, lengyel, német és magyar rendszerváltás-filmekből válogat. A Húsz év demokrácia nemzetközi projekt által összegyűjtött, 1988 és 2009 között készült alkotások között található egyebek mellett cseh generációs krónika (A legnagyobb kívánság), a berlini fal leomlása előtt és után készült, eddig fel nem használt felvételekből összeállított poétikus mű (Az anyag), csakúgy, mint Gazdag Gyula az '56-os forradalomtól a rendszerváltásig tartó időszakot felölelő interjúfilmje (Magyar krónikák I-II.).
A Lyukak a vasfüggönyön retrospektív a ma már klasszikusnak számító lengyel dokumentarista iskola Magyarországon sohasem látott főműveit mutatja be az 1950-es évekből. A sokszor nyíltan rendszerkritikus, valós társadalmi- és szociális problémákat körbejáró, úgynevezett "fekete sorozat" filmjeiből összeállított válogatásban kiemelt helyet kap a legendás rendező, Andrzej Munk, akinek öt rövid-dokumentumfilmjét is megtekinthetik majd az érdeklődők. A filmek hang nélkül készültek, később egészítették ki őket narrációval, így gyakran mást mutatnak és mást mondanak - mondta el Surányi Vera, a retrospektív blokk kurátora, hozzátéve, több játékfilmes rendező korai munkái is láthatóak lesznek, például Roman Polanski első főiskolai filmje, a Szétverjük a mulatságot.
   
A Verzió Film Alapítvány és az OSA Archívum szervezte seregszemlén a legjobb filmnek járó díjat idén is a közönség adja; a legtöbb szavazatot kapott film alkotója 1500 euróban részesül.
   
A fesztivált a Holt lelkek című lengyel film zárja, amely azt a nagy botrányt kavart ügyet mutatja be, amikor mentősök és temetkezési vállalkozók "szövetkeztek": a kórházi dolgozók több embert a másvilágra segítettek, ezzel növelve "üzlettársaik" bevételét. A vetítésen az interjúkat készítő, több halálos fenyegetést kapott újságíró, Monika Sieradzka is részt vesz.
   
A programot a Diák Verzió egészíti ki, amely középiskolás osztályokat vár ingyenes vetítésekre, majd az azt követő beszélgetésekre. Az alternatív tanóraként elkönyvelhető kezdeményezés célja az, hogy kritikus gondolkodásra és szabad véleményalkotásra serkentse a fiatalokat.
   
A november 8-ig tartó fesztiválnak a Toldi mozi és a Cirko-gejzír Filmszínház ad otthont.