Finom dallamok, ínyenc falatok és páratlan borok várnak a júniusi utcaszínházi fesztivál kedvelt helyszínén.

Bár az idén négyéves Bondoró Fesztivál a létrejöttekor dedikáltan az utcaszínházi műfajok népszerűsítését tűzte ki céljául, a vidám tobzódás közepette annak sem kell messzire mennie, aki a nagyobb elmélyülést igénylő programokat részesíti előnyben. A Bordűr – Bor és Művészeti Páholy megnevezésű fesztiválhelyszín közvetlen a patak partján várja azokat, akik szívesen elmerülnek a jazz és swing andalító világában, miközben finom nedűket kortyolnak a borospoharukból.

A fesztiválszervezők célja kezdettől az volt, hogy a színes kavalkádban megteremtsék a harmónia szigetét. A Bordűrben ez évben is hallgathatunk bossa novát és latin dallamokat, felcsendülnek ismert sanzonok, saját szerzemények és múltbéli kedvencek is terítéken lesznek. A fesztivál első napján bemutatkozik a Veni Live, azaz Szász Veronika és Bata István közös formációja. A duót a kísérletező kedv és felfedezési vágy igénye hívta életre. Zenéjük többnyire népzene, jazz és elektronika sajátos fúziója, melyet a pillanat ihletettségében, improvizatív módon adnak elő.

Őket követi a színpadon Csemer Boglárka zenekara. Boggie különleges zenei világában bátran keverednek a különböző stílusok: a pop, a jazz, a francia sanzon, a világzene, sőt még klasszikus zenei elemek is felfedezhetők szerzeményeiben.

A pénteki programok sorát Németh Juci és G. Szabó Hunor kettőse zárja. A különböző formációkból (Budapest Bár, The Qualitons) jól ismert zenészek, akik a magánéletben is egy párt alkotnak, most együtt lépnek színpadra. Műsorukban önálló szerzeményeik mellett saját kedvenceikből is válogatnak, melyeket sajátos felfogásban és hangszereléssel adnak elő.

A műfaji tobzódás mellett a sokszínűséget idén nemzetközi produkciók is biztosítják a Bordűr helyszínén.

Szombaton itt lép fel a magyar, ukrán és holland tagokkal operáló PTAH Theatre, akik A madarak nem alszanak című darabot hozzák a Bondoróra. A társulat előadása egy bőröndből bontakozik ki, bemutatva egy férfi és egy nő kapcsolati küzdelmeit, egészen addig, mígnem szembe kell nézniük az igazi és elkerülhetetlen harccal: a háborús helyzet miatti elszakadással. Mellettük Martin Juráček, vagyis DJ Gadjo is fellép szombaton, méghozzá a budapesti Cseh Centrum támogatásában. Egy fiatal, kezdő dalszerző, Majercsik Lili és zenekara is itt kapott helyet. Ők a Bondoró saját pályázatán nyertek fellépési lehetőséget a fesztiválra. A kvintett főleg latin jazz és swing, illetve mai popzenét játszó formáció. Feldolgozások mellett saját szerzeményeket is előadnak, amiket a hagyományos jazz és r’n’b elemei inspirálnak.

Szintén szombaton lép a Bordűr színpadára a Yuo. Songoro Fatime szaxofonos és Takács Dániel gitáros duója történetmesélő, kísérleti zene. A műfajokat tekintve a koncert alatt a progresszív rocktól a fúziós jazzen át az afrobalkánig sok minden felcsendül. A hallgató pedig elveszik az utazózene világában egy teljes órára.

A szombat este kiemelt koncertjét a Borbély Mihály Quartet adja. A zenekar az ezredforduló táján alakult a nép- és világzene, a jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó, Artisjus-, eMeRTON-, Lovagkereszt,- Szabó Gábor- és Liszt-díjas (a Vujicsics együttes tagjaként pedig Kossuth- és Prima-díjat is elnyert) Borbély Mihály vezetésével, hasonló szellemű és gondolkodású muzsikusok csatlakozásával. Improvizatív zenéjüket a jazz különböző irányzatainak, valamint a Kárpát-medence és a Balkán népzenei örökségének ötvözése jellemzi, érdekes dallam fordulatokkal, olykor finoman áttetsző, máskor erőteljes ritmusokkal, illetve kortárs zenei elemekkel. A koncert előtt a szekszárdi GyűszűBirtok borait kóstolhatják az érdeklődők, míg utána egy különleges Gin Masterclass részesei lehetünk, amit Schieber Balázs, a Pocketful Of Stones termékeinek készítője tart a ginrajongók számára.

A vasárnapi napot a Rutkai Bori Bandával indíthatja a Bordűr apró népe. A zenekar a Zsebtenger partján található Kukutyin városkába kalauzol, ahol jó szomszédságban élnek a mesebeli és a valóságos lények. A fesztivál utolsó napján itt láthatjuk a Valami Swing zenekart is. A húszas évek Párizsának utcáin született egy zenei stílus, amely hamarosan bejárta az egész világot. Ez a manouche jazz (vagy gypsy jazz), amely Django Reinhardt, a legendás gitáros és zenésztársai kezei alatt alakult ki, ötvözve az amerikai jazzt, a swinget, a hot clubot, a sanzonokat, valamint különféle nemzetek és karavános cigányok tradicionális zenéit. A zenekar tagjait ennek a zenének a szeretete hozta össze, igaz, már a kezdetektől feszegetik a műfaj kereteit. Őket követi a színpadon az Edina and Friends zenekar, akik a Kolozsvári Magyar Napok támogatásával érkeznek a Bondoróra. A Józsa Borháló borkóstolóját követően pedig belevethetjük magunkat a Bordűr zárókoncertjébe. Beck Zoli akusztikus hangszerelésű, Gyereknek bátor! című szerzői estjén vasárnap többek között gitáron, ukulelén, minizongorán, kazun és szájharmonikán is játszik majd. Nem érdemes kihagyni a záróakkordot!

Jegyek és bérletek a fesztiválra elővételben: www.bondoro.hu

Nyitókép: Veni Live. Fotó: Olajos Ilka