(MTI) - A rendezvények sorában érdekesség, hogy az országos programsorozathoz első alkalommal csatlakozott a 17 állandó lakosú Tornabarakony. Az Aggteleki Nemzeti Park közelében található, lassan üdülőfaluvá váló borsodi kistelepülésen lelkesen őrzik a hagyományokat. Az örökségnapokon például kenyérdagasztásra és -sütésre várják az érdeklődőket a hajdani falubíró házába. Az 1912-ben épült ház konyhájának és tisztaszobájának berendezése mesél az egykori módos gazda életéről. A ma Levendulás házként emlegetett épület mellett megtekinthető a falu görög katolikus temploma csodálatos ikonosztázával, valamint a néphit szerint gyógyulást adó kis kápolna.
Miskolcon a Megyeháza kapui ugyan egész évben nyitva állnak az érdeklődők előtt, de szeptember 19-én és 20-án lehetőség nyílik arra, hogy idegenvezetővel megtekinthessék a 170 éves épület dísztermét és a Szász Endre festőművészről elnevezett termet is. Az épületben szombaton és vasárnap 9 és 15 óra között félóránként indul vezetett séta.
Szász Endre munkássága révén kötődik Borsod-Abaúj-Zemplénhez. Az 1970-es évek második felét és az 1980-as éveket Szász-korszaknak nevezik a Hollóházi Porcelángyár történetében. A Megyeházán található műve négy faliképből áll és csaknem 40 négyzetméteres falfelületen látható. A művész "a falon" megörökítette Borsod, Abaúj, Zemplén és Gömör történelmét, természeti szépségeit, az alkotást pedig monogramjával is ellátta.
A Debrecen környéki szent helyek, Árpád-kori templom(rom)ok megtekintésére hívja az idén a Kulturális örökség napjai programsorozat keretében szeptember 19-én és 20-án az érdeklődőket a Debreceni Értékmentő Alapítvány és a Debreceni Városvédő és -szépítő Egyesület. A Debrecen melletti Fancsikára, Nyíracsádra, Nagygútra és Dombostanyára szerveznek buszos kirándulásokat a hétvégén.
A Debreceni Művelődési Központ a Kultúrházak éjjel-nappal programsorozat keretében sétát szervez a honvédtemetőben, ahol bemutatják a hősök mauzóleumát. Több kiállítással és látványműhelyek bemutatóival várják az érdeklődőket a debreceni belvárosi közösségi házban, a Mű-Terem Galériában, a Tímárházban és a józsai közösségi házban is.
Fejér megyében, Székesfehérváron a ciszterci templom sekrestyéjének egyedülálló faragványaival ismerkedhet a közönség a kulturális örökség napjain. Az egykori jezsuita rendházban - ma a Fejér Megyei Múzeumok otthona - a barokk épület legszebb stukkó- és freskódíszes termeit nyitják meg a látogatók előtt. A Fekete Sas Patikamúzeumban a régi gyógyszerformákat, a medicinakészítés eszközeit tekinthetik meg az érdeklődők.
Szombaton nyitott kapukkal várja a látogatókat a barokk püspöki palota, s szombaton és vasárnap is látogatható lesz a város egyik legszebb műemléke, a felújított Hiemer-ház. Mindkét napon nyitva lesz a Rác utcai szerb-ortodox templom, ahol ez alkalomból liturgiát is tartanak.
Dunaújvárosban az Intercisa Múzeumban szombaton Intercisa négy évszázada címmel az intézmény római kori gyűjteményét ismerhetik meg a látogatók. Előadás lesz Mithras titokzatos misztériumáról, s megtekinthetik az érdeklődők a Jupiter Dolichenus Vetus Salinában című tárlatot. Szervezett szakvezetéssel járhatják végig a látogatók a szocialista-realista építészet helyi alkotásainak Dunaújvárosi Építészeti Emlékek Tanútját.
Fehérvárcsurgón a Károlyi-kastély kápolnájáról és az oltárkép ikonográfiai történetéről lesz előadás mindkét napon, vasárnap pedig az Auer Vonósnégyes ad ingyenes koncertet a kápolnában.