A ljubljanai és a zágrábi egyetem, valamint a Zeneakadémia növendékei közös koncerten mutatták be a budapesti intézményben február 9-én a nagyközönségnek, hogy a „rezesbanda” nemcsak katonazenekarokat jelent, hanem gazdag klasszikus hagyományai is vannak.

A hangversenyen elhangzott, zeneszerző hallgatók által komponált kortárs művek és a francia barokk alkotó, Jean-Philippe Rameau műveinek értő átiratai – amelyeket Szentpáli Roland tubaművész, zeneszerző, a Zeneakadémia főtárgy tanára készített – azt kívánják bizonyítani, hogy a rézfúvós zenének is helye és szerepe van napjaink koncertéletében.

A közös program és zenélés célja, hogy több szinten reflektáljon a rézfúvós együttesekre írott darabokra, amelyekről a szélesebb közönségnek elsőre inkább a tűzoltó- és katonazenekarok vagy az utcai ünnepségek juthatnak eszébe. Azonban ennek jóval klasszikusabb hagyományai is vannak, és egyes zenetörténeti időszakokban rendkívül népszerű volt. A koncertműsorral a programban részt vevő zeneszerző és rézfúvós oktatók, illetve hallgatók bemutatják e muzsika kifinomultabb, klasszikusabb vonásait, és megmutatják a közönség számára, hogy sokféle érzelmi tartalmat lehet közvetíteni, változatos hangzásvilágot lehet létrehozni ezeken az „aranyló hangszereken”.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Ljubljanai és a Zágrábi Egyetem Zeneművészeti Karai sokéves múltra visszatekintő szakmai kapcsolatot ápolnak. A Brass’n’Roll című közös projekt is kiváló példája az egymáshoz számos szakmai, kulturális és történelmi kapoccsal kötődő három intézmény gyümölcsöző együttműködésének. A program az Erasmus Blended Intensive Programme elnevezésű kezdeményezésnek köszönhetően valósult meg a ljubljanai egyetem vezetésével, a részt vevő oktatók és hallgatók több online kurzuson és workshopon dolgoztak, amit egy intenzív próbaidőszak követett a szlovén fővárosban. A csaknem fél éves munka eredményét három egymást követő este mutatták be Ljubljanában, Budapesten és Zágrábban.

Nyitókép: Brass’n’Roll/Felvégi Andrea