Brit-magyar kereskedelmi kapcsolatok a II. világháború idején

Egyéb

Az előadáson a két ország kereskedelmi kapcsolatai mellett szó lesz még a korszakot meghatározó kereskedelemi korlátozásokról és ezek hatásairól a háború dúlta Európában.


Norton Éva előadása azt vizsgálja meg, hogy a két világháború közötti időszakban a brit intervenció és a Nagy-Britannia által nyújtott segély ? amely a Népszövetség által nyújtott segély részét képezte - milyen szerepet játszottak Magyarország talpraállásában. Bár a két ország ekkor meglehetősen jó kapcsolatokat ápolt, a II. világháborúban mégis ellentétes oldalra kerültek. Ennek eredményeképpen a törékeny kapcsolat még tovább gyengült, a kereskedelmi kapcsolataikban pedig az 1907-es Hágai Egyezmény, valamint az Egyesült Királyság által 1939-ben kibocsátot ellenséges országokkal való kereskedelmet szabályozó törvény lettek az iránymutatóak. Norton Éva tehát előadásában a két ország kereskedelmi kapcsolatainak összetettségét és rugalmasságát mutatja be, kitérve arra, hogy a kereskedelmi korlátozások ellenére Nagy-Britannia és Magyarország hogyan maradt kapcsolatban egymással, illetve ennek milyen történelmi szempontból érdekes következményei lettek.


 

Norton Éva Magyarországon született, tanulmányait az ELTE-n, valamint Oxfordban az Exeter College-ban folytatta. Ezt követően történészként és kutatóként kezdett dolgozni a Magyar Tudományos Akadémia Történeti Intézetében. Jelenleg Londonban él, tanárként dolgozik, és a British-Hungarian Fellowship elnöki pozícióját tölti be, továbbá a Guildfordi Magyar Tanoda és Játszóház kuratóriumi bizottságában is pozíciót tölt be. Történelmi témájú publikációiban foglalkozott többek között az Aranyvonat, valamint az 1945 és 1947 között Magyarországon állomásozó Szövetséges Ellenőrző Bizottság témaköreivel.

 

A British-Hungarian Fellowship társaság az oxfordi All Souls Collage professzorának, C A Macartney-nek a vezetésével alakult 1951-ben. A társaság célja azóta is a brit-magyar baráti kapcsolatok ápolása, az érdeklődésnek megfelelő témákban szervezett előadások, illetve fórum, találkozási pont biztosítása mindazok számára, akik érdeklődnek Magyarország iránt.

 

További információ:

Londoni Magyar Kulturális Központ www.london.balassiintezet.hu/hu