Broadway-től a csendéletig - tavaszi fesztivál Debrecenben

Egyéb

Caveman

A fesztivál finise harsány pillanatokat hozott a tavaszköszöntő városba, hiszen április 5-én, vasárnap este a forróvérű kubai táncosnőkkel érkező Pasión de Buena Vista varázsolt karibi hangulatot a Kölcsey Központ nagytermébe. A szigetországi életérzésért, a rumgőzös, cukornád illatú, pálmafás atmoszféráért a kubai salsa pergő ritmusa, a látványos koreográfiák, jelmezek felelnek és nem utolsó sorban a Pasión de Buena Vista nagyszerű zenészei, akiknek vérükben van a karibi lüktetés. 

 
Valószínűleg nem okoz majd csalódást az április 7-8-án látható Broadway-komédia, a Caveman magyar változata sem. A ki- és beszólásokkal megtűzdelt, kortárs amerikai darab hazai előadását Szántó Erika rendezte; a főszerepben pedig a debreceni születésű és a város drámatagozatos gimnáziumának egykor padjait koptató Kállóy Molnár Péter remekelhet - a cívis közönség örömére.
 
A Debreceni Tavaszi Fesztivál a hajdúsági képzőművészek nagy megyei fóruma is egyben. A télen készült alkotások ekkor kikerülnek a műtermekből és a régióban már jól ismert alkotók közös kiállításon, a Tavaszi Tárlaton mutathatják meg, hogy pályájuk mely alkotói korszakát élik éppen. A helyszín régóta változatlan; a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum ad otthont a tárlatnak április 11.-ig.
 
Parnasszus - Filmgyári Capriccio címmel nyitott a fesztivál programjaként - a magyar standfotózás kiemelkedő művésze -  B. Müller Magda kiállítása is a Kölcsey Központban, mely egészen a hónap végéig, április 25-ig várja az érdeklődőket. 
 

HorgasEszter_AlDiMeola_x.jpg
Al di Meola és Horgas Eszter

A március 11. óta tartó, minden évben nagy látogatottságra szert tevő programsorozat zenei színpadán idén a klasszikus muzsika képviselői közül is színvonalas produkciókkal érkeztek. A Salzburgban professzorként és zongoraművészként tevékenykedő Rohmann Imre, a szintén ezt a hangszert szelidítő Havasi Balázs és a már régóta sikeresen együtt zenélő művészpáros, Horgas Eszter fuvolaművésznő és Al di Meola adott nagysikerű koncertet a Kölcsey-nagyteremben. Könnyedebb perceket szerzett a hallgatóság számára az Amadinda Ütőegyüttes, amely 25 éves jubileumi koncertje alkalmából 80 perc alatt repített végig a Föld körül a ritmusok szárnyán.

 
Erre az eseményre rímelt az országos turnéra hazánkba érkező Mojszejev Együttes műsora. A Népek tánca című  programjuk az együttestől megszokott módon nagyszabású, tömegmozgatásra és virtuóz szólóprodukciókra épülő koreográfiákkal bír. A világklasszis társulat másodjára tért vissza a megyeszékhelyre.
 

debreceni_tavaszi_fesztival_2009_susu_x.jpg
Süsü

A gyerekek szórakoztatására is figyelmet fordítottak a szervezők a programok összeállításánál. Célzottan nekik szólt Csukás - Bergendy  Süsü, a sárkány című zenés játéka a Főnix Csarnokban, amely a színpadi adaptáció által a mai gyerekek számára is élvezhetővé és ismertté teszi az egykor méltán népszerű, tévés egyfejű történetét.

 
A felnőttek színházi szórakoztatására hosszú idő után - mintegy hiánypótlásként- jutott el Debrecenbe Webber Macskákja. Bár az annak idején hazánkba világszámként berobbant Broadway-siker felett talán már eljárt kicsit az idő, a debreceni közönség hálás volt a Madách Színház vendégjátékáért.
 
Nyolcadik éve szereztek hivatalosan létjogosultságot a DTF programjai között a filmek. Mára közkedvelt színfolt lett a közönség körében a Frankofón filméjszaka, melyet idén március 19-én rendeztek meg az Apolló moziban. Az este 8 órától hajnali 4-ig tartó vetítések mindegyikén francia filmet láthattak a filmrajongók, úgy mint a Csak egy csók, MR 73, Párizs, szeretlek!, Halálos ellenség, vagy a Thomas Langman által celluloidra gondolt Asterix az olimpián.
 
A hetedik alkalommal megrendezett Költészeti fesztivál hivatalosan nem tartozott a tavaszi fesztivál rendezvényei közé, mégsem felejtkezhetünk meg róla, ha a tavaszi időszak kulturális programkínálatában válogatunk. A DTF ideje alatt, a Kölcsey Központ báltermében és a város más helyszínein zajló eseménysorozat debreceni lelemény - az irodalmi fesztivállal a szervezők és résztvevők méltó módon adóznak a magyar irodalom egyik legrégebbi szentélye, Debrecen városa előtt.