(MTI) - A Nemzet Színészére, aki életének 83. évében, május 20-án hunyt el, a fővárosi búcsúztatáson pályatársai, barátai emlékeztek.
"Hogy lehet méltón megemlékezni a gyász óráiban Raksányi Gellértről és Raksányi Kutyáról, az ő kutyaságáról? Mert ő etalon volt, a magyar színészet emblematikus figurája" - tette fel a kérdést "Kutyu barátját", kollégája, Csurka László. "Sajnos manapság rosszízű felhangok kísérik ezt a szót: epizodista. Meg is kaptad a magadét, mikor a Nemzet Színésze lettél, de az lettél" - emlékeztetett a színművész, majd Raksányi Gellértet idézte: "Sokkal tovább voltam a nemzet napszámosa, mint a Nemzet Színésze". "Az is kutyaság, hogy te voltál a kor legszebben és legszebb hangsúllyal beszélő színésze" - fordult egykori barátjához Csurka László. "Hány társat búcsúztattál ebben a temetőben, hány kollégának adtál egy mennyországra való jó tanácsot. Én nem adok, csak átvettem a tisztedet" - emlékeztetett.
Bodrogi Gyula, a Nemzet Színésze Raksányi Gellért egyik interjúját idézve kiemelte "az elhunytnak mindegy, mit hagy hátra maga után, az utókornak nem", majd hozzátette: "Kutyukám, sikerült olyat nyújtanod, ami elgondolkodtató, és okkal maradandó". "Az életformádat nem választottad: nem élhettél másképp... A derű, az irónia, a szarkasztikus humor egy élni nagyon szerető és környezetét is élni akarással megtöltő ember fegyverei voltak a küzdelmes hétköznapok legyőzésére" - idézte fel Raksányi Gellért alakját. Bodrogi Gyula megjegyezte, hogy a filmgyár bejáratánál állt egy tábla: "Kutyát bevinni tilos! Kivéve Raksányit." "Ezt a táblát most áthelyezték a mennyország kapujára" - zárta megemlékezését.
Raksányi Gellért derűs alakját, hivatástudatát és emberszeretetét idézték fel a színész ravatalánál barátai, Szeghalmi Elemér irodalomtörténész, újságíró, Elmer István író, az Új Ember szerkesztője és Kiss Dénes József Attila-díjas költő is.