Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a rendezvény szerdai budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy büszkék lehetünk az egyetemeinkre, hiszen nemzetközi szinten egyre ismertebbek. A táncművészeti egyetemen jól megfér egymással a klasszikus balett, a kortárs, a néptánc és mindaz, ami minket magyarrá tesz – fogalmazott.
Az idén második alkalommal megrendezett balettversenyen számos ország fiatalja méretteti meg magát, az egyetemen, a Nemzeti Táncszínházban és a Müpában. Mint a miniszter elmondta, ezzel mutatjuk be, hogy mi, magyarok nemcsak szeretjük a kultúrát, hanem alakítjuk is, de úgy, ahogy ezt az identitásunk diktálja.
Fodorné Molnár Márta, az MTE rektora kiemelte: célkitűzésük, hogy az egyetem 2030-ra Európa meghatározó táncművészettel összefüggő képzési központjává váljon. A versenyre, amelyet a 14–24 éves korosztályba tartozó fiataloknak hirdettek meg, eddig több mint húsz országból mintegy 150 regisztráció érkezett. A professzionális képzésben részt vevő, együttesekben táncoló versenyzők három korcsoportban mutatkozhatnak be klasszikus balett és modern tánc kategóriákban, szólóban és pas de deux-ben.
Mint mondta, céljuk a hagyományteremtés, hogy minden évben lehetőséget biztosítsanak professzionális táncképzésben tanulók, illetve kezdő fiatal táncművészek számára, hogy nemzetközi színtéren, nemzetközi zsűri előtt megmérettessék magukat. Fontos számukra az egyetem brandjének építése, a Budapest- és az országimázs erősítése is.
A regisztrálók közül nyolcvan versenyzőt választanak ki, akik a jelenléti versenyen is megmérethetik tudásukat. A versenynek a Nemzeti Táncszínház, a díjátadó gálának a Müpa ad otthont. A jelentkezőknek edukációs folyamatot is kínálnak: a verseny ideje alatt workshopokat szerveznek, és a versenyzők két alkalommal a zsűritagokkal is beszélhetnek produkcióikról. A verseny lehetőséget biztosít a fiatal táncosoknak a kapcsolatépítésre, és a pályakezdésüket is segítheti, ösztöndíjat és karrierlehetőséget is biztosítva a legkiválóbb táncosoknak.
A rendezvényen könyvbemutatót is tartanak: Megan Fairchildnak, a New York City Ballet volt vezető szólistájának A teljesítmény művészete című kötetét ismerhetik meg az érdeklődők.
Kiss János balettművész, az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke felidézte a három évvel ezelőtti modellváltást, amely, mint mondta, jó döntésnek bizonyult. Céljuk 2030-ig Európa meghatározó táncművészeti egyetemévé válni. Büszkék vagyunk a múltunkra – mondta, kiemelve: a jövő évben ünnepelhetik az egyetem jogelődje, az Állami Balettintézet alapításának 75. évfordulóját és az ötvenéves néptáncképzést.
Nagy Tamás, a BBGP versenyigazgatója a zsűri tagjait mutatta be. A zsűri elnöke ifj. Harangozó Gyula, tagja Maia Makhateli, Aki Saito, Federico Bonelli és Krzysztof Pastor. Miklósa Erika operaénekes, a főtámogató Mol–Új Európa Alapítvány elnöke kiemelte: már tavaly, az első alkalommal komoly rangot vívott ki magának a nemzetközi verseny, amely idevonzza a tehetségeket és tanáraikat. A táncművészet is egy olyan útlevél a nemzetközi színtéren, amellyel nem vallhatunk szégyent – jegyezte meg. Elmondta: az alapítvány prioritásként kezeli a tehetséggondozást, ezért támogatják az egyetem nemzetközi balettversenyét.
Simon Attila, az eseményt szintén támogató Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója kiemelte: mindig a verseny mögött fognak állni. Szólt a Nemzeti Táncszínházban látható Herendi-kamarakiállításról, amelyen a verseny díjait is bemutatják. Az eseményen részt vett Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete és Marjan Cencen, Szlovénia magyarországi nagykövete is.