Budapest Bár: egy kellemes szimbiózis

Egyéb

A próbarend összeállítása mindig nehéz feladat, hiszen a Budapest Bár zenekar több énekessel dolgozik, akiknek egyéb elfoglaltságuk ? például saját zenekarunk ? miatt nem könnyű egy időben egy helyen lenni. ?Általában egy-egy énekessel szoktunk próbálni, ám a koncerteken az összessel együtt szeretünk fellépni, ami még a próbarend összeállításánál is keményebb feladat? ? mondta a Farkas Róbert zenekarvezető.

Az együttesnek eddig öt albuma jelent meg, az újat tavaszra tervezik, melynek munkálatai már elkezdődtek. ?Az énekesek ugyanazok lesznek, de természetesen újításokat is tervezünk, rockosabb irányba szeretnék elvinni a zenénket? ? árulta el Farkas Róbert. Egy új technikai ?kütyüt? is beszerzett a Budapest Bár, amely ? a dobos, Kisvári Ferenc elmondása szerint ? egyfajta zenei űrt igyekszik pótolni. A zenekartagok azonban hangsúlyozták: meg kell tartani az eddigieket is, azt a hangzásvilágot, amelyet a közönség megszokott, ehhez kell hozzáilleszteni az újdonságokat ? megőrizve az egyensúlyt régi és új között.

budapestbarA Budapest Bár nem csak a magyarországi és határon túli magyar közönség körében ismert és szeretett együttes: távolabbi országokban is sikert sikerre halmoznak, nemrég háromhetes turnén vettek részt Brazíliában (Sao Paulóban), illetve New Yorkban, de jártak már többek között Berlinben, Londonban, a közeljövőben pedig Törökországban lépnek majd fel. ?Mivel igen nehéz ilyen nagy létszámú csapattal mozogni, a külföldi koncertekre mindig egy-egy énekest viszünk magunkkal, azt, akinek a legjobban áll az adott ország? ? fűzte hozzá Farkas Róbert.

A Budapest Bár mind a zenei stílust, mind pedig a tagok összetételét illetően igen színes zenekar: a cigányzenészek mellett ismert énekesek vállalják ezt a szerepet, olyan előadók, akiknek saját zenekaruk is van. Arra a kérdésre, hogy igyekeznek-e saját együttesük stílusát becsempészni a Budapest Bár számaiba, illetve, hogy az együttes mennyire hat saját zenekaruk hangzásvilágára, az énekesek igen eltérő válaszokat adtak. Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven (HS7) frontembere kiemelte: számos akkordot megtanultak Farkas Róbertéktől, akik komoly technikai tudással rendelkező, magasan képzett muzsikusok ? a felhalmozott tudást pedig ?néha tudatosan, néha nyilván tudat alatt becsempésszük a HS7-számokba, sőt ez visszafelé is működhet: Dél-Amerika című számunk például teljesen belepasszolna a Budapest Bár repertoárjába?. Németh Juci, a Nemjuci zenekar frontembere számára zenei kirándulás a Budapest Bárral zenélni, olyan élmény, amelyet más együttesnél nem tapasztalt. ?A cigányzene poppal keveredve elég speciális hangzásvilág, amit én nagyon szeretek ? azért vagyok itt, mert jól érzem magam? ? vallja az énekesnő. Keleti András, a ColorStar énekese is hasonlóan vélekedik: mint mondta, pont a másféleség tetszik neki a Budapest Bárban. Lovasi András, a Kiscsillag frontembere szerint mindegyik énekesre nagyon jó hatással van a Budapest Bárral való munka: ?Az első közös fellépésünkön azt se tudtuk, mit kezdjünk a kezeinkkel, hiszen mindannyian megszoktuk, hogy az éneklés mellett gitározunk is. A Budapest Bárnál viszont csak a hangunkat használjuk, így hatalmas színpadi énekesi rutint szereztünk, és a saját zenekarainkban is sokkal magabiztosabbak lettünk? ? mondta Lovasi András. ?Habár szeretem az 1920-30-as évek stílusát, kevéssé ismertem, éppen ez vonzott a zenekarban? ? jegyezte meg Kiss Tibor, a Quimby énekese. A frontember hozzátette: ők nem tanult zenészek, ?a partszélről szedjük össze a mannát?, így a zenekarral nagyon fontos tanulási folyamaton mennek keresztül. ?Biztos vagyok benne, hogy az együttmuzsikálás során bekerülnek elemek mind a saját zenekaromban, mind a Quimbytől a Budapest Bár dalaiba ? ez egy kellemes szimbiózis? ? tette hozzá Kiss Tibor.

(Készítette: Szíjjártó Anita)