Budapest FotóFesztivál – Nyolc fotókiállítás, amit biztosan megnézünk áprilisban

Képző

Milyen trendek befolyásolják a hazai és nemzetközi fotóművészetet? Kik a legtehetségesebb fiatal alkotók a hazai fotószcénában? Hogyan látják a mai fényképészek a százötven éves Budapestet és a kétszáz éve született Petőfit?

A hetedik Budapest FotóFesztivál szinte kötelező körei – Jan Saudek Műcsarnokban látható kiállítása és a 35 év alatti magyar alkotók bemutatkozása a Klauzál6 Projekt Galériában a Fresh Meat-en – mellett nyolc, rendkívül aktuális témákra reflektáló fotótárlatot ajánlunk áprilisra.

Budapest Arcai

Arcok, amelyekbe bármikor beleütközhetünk, amikor a villamoson utazunk, vásárolunk, vagy csak járjuk az utcákat. Ezek az arcok néha meggyötörtek, máskor mosolygósak, vagy éppen elgondolkodóak. Ugyanúgy hozzátartoznak a városképhez, mint a Duna vagy a látványos építészeti örökségünk. Öt kortárs fotóművész – Bihari Ágnes, Déri Miklós, Gulyás Miklós, Szombat Éva és Urbán Ádám – mutatja meg, hogy ők hogyan látják a jól ismert helyszíneken megforduló budapestieket. A Városháza Parkban felállított szabadtéri kiállítás április 23-ig tekinthető meg.

„Itt van a város, vagyunk lakói…. “ Budapest 150

/wp-content/uploads/2023/04/64366ade8126879f7cfdb84c.jpg
Hartyányi Norbert: A végeláthatatlan Üllői út (2022)

Kihagyhatatlan lesz az idén 150 éves fennállását ünneplő fővárost a kortárs fotóművészek – köztük fotós kollégánk, Hartyányi Norbert – lencséin keresztül bemutató tárlat. A kiállítás képeinek alkotói a fotográfia több műfaját képviselik – autonóm fotóművészek, dokumentarista fényképészek, fotóriporterek –, akik egyéni látásmódjukkal reflektálnak a múlt, jelen és jövő Budapestjére. A tárlat április 14. és május 14. között látható a Kiscelli Múzeumban.

Petőfi 200

/wp-content/uploads/2023/04/64366bd7f81c03e98a8e6f44.jpg
Kajdocsi Szabolcs: Réges-régen egy messzi-messzi galaxisban (2021)

2023-ban nemcsak Budapestet, hanem Petőfi Sándort is ünnepeljük. A bicentenárium kapcsán egymást érik a programok, megemlékezések, de valójában ismerjük azt emberi oldalát is az emblematikus költőnknek? A jól ismert dagerrotípián túl vajon milyen lehetett a hús-vér Petőfi? Milyen hatása van ma, hogyan befolyásolja a kortárs kultúrát, és benne a fotóművészetet? A Random Galériában április 26-ig látható csoportos kiállításon többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ.

Megtörhetetlenek 

/wp-content/uploads/2023/04/64366d8ba3df35b5fa41bb7d.jpg
Kostiantyn Liberov és Vlada Liberova: Az orosz lövedékek temetője Harkivban, amelyeket Oroszország 2022. február 24. óta lőtt a harkivi civilekre.

Szomorú aktualitása van a Három Hét Galéria kiállításának, amelyet az ukrán nagykövetséggel együtt szerveznek meg. Kostiantyn Liberov és Vlada Liberova ukrán fotós házaspár az ukrán-orosz háború első napjától kezdve járja a frontokat, megörökítve nemcsak a borzalmas pusztítást és szenvedést, de azokat a pillanatokat, tetteket, találkozásokat is, amelyek reményt adnak a reménytelenségben. Képeikkel a közösségi médiás felületeiken túl haditudósításokban is lehet találkozni. A már több mint egy éve dúló háborúról készített fotóikból válogatott kiállítás április 18. és május 5. között látható.

Hosszú úton 

/wp-content/uploads/2023/04/64366e2269456c853d4df696.jpg
Korniss Péter: Koszorúslányok és fiúk, a nagyapával (2022)

A kolozsvári származású Korniss Péter egyik leghíresebb, nemzetközileg is elismert fotográfusunk, akinek legújabb, Várfok Galériában megrendezett önálló kiállításán egy több évtizedet felölelő fotóprojektjét ismerhetjük meg. Az erdélyi, színmagyar Szék községben 55 éven keresztül, 1967–2022 között fényképezte az elszigetelt paraszti kultúrát, amely a globalizáció hatására mára alaposan megváltozott. A tárlat május 13-ig tekinthető meg. A projektből fotóalbum is készül, amelyet április 23-án, a Nemzeti Táncszínházban mutatnak be a nagyközönségnek.

Összefüggések: ember és természet

/wp-content/uploads/2023/04/64367a8369456c853d4df6e7.jpg
Kim Seunggu: Medence (2016)

Teljesen más kultúrkörbe vezet be minket a Koreai Kulturális Központ által szervezett kiállítás, ahol tizenkét, különböző generációkból származó alkotó munkáin keresztül mutatják be a koreai kortárs fotóművészet trendjeit. A sokszínű anyagban portrék, tájképek, konceptuális alkotások is helyet kapnak, különleges elegyét mutatva meg ennek a távoli, bizonyos szempontból ismerős, a miénktől mégis jelentősen eltérő kultúrának. Az elmúlt negyven éve terméséből szemezgető tárlat június 30-ig tekinthető meg.

Vad vadvilág

/wp-content/uploads/2023/04/64367b69e912f5196fc7caae.jpg
Urbán Ádám: Taxidermia, kacagójancsi és hullámos papagáj (2021)

Az urbanizáció világszerte megállíthatatlan folyamatnak tűnik: míg egyre többen a nagyvárosokban keresik a boldogulást, a vidék egyre kihaltabb. Ahogy nő a városok népessége, úgy fogyatkozik a zöldfelületek mérete és a vadállatok száma is. Bár úgy tűnhet, hogy remekül adaptálódtunk az urbánus körülményekhez, időről időre mindenkiben felbuzog a vágy, hogy kimenjen a természetbe. A Random – Kortárs Alkotók Fotóművészeti Egyesületének kiállításán tizenöt alkotó munkáin keresztül gondolkodhatunk el a városiasodás és a természet viszonyán. A tárlat április 25-ig látható a Vízivárosi Galériában.

Minden nap egy nap

/wp-content/uploads/2023/04/64367bcee912f5196fc7cabb.jpg
Zuzana Pustaiová: Vasalás (2021)

Zuzana Pustaiová szlovák fotós a Covid-lezárások idején kezdte el ezt a játékosan felforgató fotóprojektjét, amelyben az ismétlődő társadalmi szerepek, minták és kulturális sztereotípiák abszurditását és mindennapi „szerepjátékainkat” kutatja. Az élénk színű, színpadias és kollázsos képeihez önmagát, családját és barátait használja modellként, helyszínként pedig teljesen hétköznapi terek – hálószobák, nappalik, fürdőszobák – szolgálnak. A sorozatból tavaly fotóalbum is megjelent, amely shortlistre került a párizsi Aperture által szervezett PhotoBook Awards-on. A kiállítás a Szlovák Intézetben tekinthető meg április 12. és május 12. között.

Nyitókép: Déri Miklós: Vásárcsarnok