Budapest határában állították fel Sztálin csizmáját

Kultpol

Az emlékmű felavatását hétfőn 21.37-re időzítették, arra az időre, amikor ötven évvel ezelőtt feldühödött emberek hathatós beavatkozása következtében ledőlt Mikus Sándor alkotása, a Városliget előtti Sztálin-szobor, s helyén csak a szoboralak csizmája maradt.
A főváros határában 1993-ban megnyitott Szoborpark bejáratával szemben, a pontos tömegarányokat követve építették meg Sztálin-tribünjét, és ennek az "építészeti memento"-nak egyetlen "éke" a generalisszimusz megmaradt csizmája.
A Sztálin-tribün ezzel a Tanú tér építészeti műtárgy-együttesének, kortörténeti-kulturális központjának első megépült darabja lett.
A Memento Park - Eleöd Pál konceptuális alkotása - két részből áll majd: a szocialista korszak néhány jellemző szobrát kiállító Szoborparkból és a Tanú tér épületegyütteséből: a Sztálin-tribünből, kétoldalt két, barakkokra emlékeztető faházból (valójában művészeti központból, tematikus kiállítások, konferenciák, filmklubok, színpadi előadások, koncertek helyszínéből).
A trapéz alakú Tanú tér negyedik oldalát a Szoborpark jelenlegi bejárata zárja le, Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című, kapura vésett kultikus versével. A Tanú tér épületeivel, díszburkolatával, fényeivel a Szoborpark szerves folytatása, "a gondolatmenet befejezése" - vallják az ötletgazdák.
A közlekedési csomópontot is felölelő beruházás a tervek szerint 2009-re készül el teljesen.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)