A Cine-Collegium Budapest független filmfinanszírozási program az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb magyar filmszakmai összefogása, melynek finanszírozása szakmai szereplők, más szektorból jövő vállalatok és privát adományozók donációjából áll össze. A CCB első évében 25 millió forint közvetlen pénzbeli támogatást, valamint ingyenes filmszakmai felajánlásokat (például kellék- és bútorfelajánlást, kamera- és világítástechnikát, stúdióhasználatot, utómunkát) gyűjtött össze, amit egy nagyságrendileg százmillió forint költségvetésű nagyjátékfilm megvalósítására ajánlott fel.
A pályázati kiírásra összesen 16 értékelhető filmterv érkezett, amelyek közül a zsűri hosszas mérlegelés után az Anyám, a szörny című projektet választotta győztesnek. A zsűri további három másik pályázott filmtervnek biztosít mentorálási lehetőséget és nemzetközi filmfesztiválokon láthatóságot: Albertfalva királya (rendező: Berényi Andor), Ostrom (rendező: Kovács István) és Étterem a kék párduchoz (rendező: Hevér Dániel).
A győztes filmterv, az Anyám, a szörny a modern női identitásválságot, az anyaság küzdelmeit és a hétköznapi kiüresedést tárja fel. A történet fókuszában Éva áll, egy negyvenes éveiben járó nő, aki lassan, de megállíthatatlanul sodródik a belső szakadék peremére. Ő a klasszikus „láthatatlan nő”, akinek frusztrációja évek alatt gyűlt fel, és csak akkor kezd láthatóvá válni, amikor maszkot húz, ez Éva eltemetett belső világának felszínre törését indítja el.
„Az Anyám, a szörny egy nagyszabású forgatókönyv, figyelemre méltó életismerettel megtámogatva. Az a film fog ebből a könyvből születni, ami – szerencsés esetben – a forgatókönyv egy fajsúlyos ötlete mentén képes lesz kibontani egy teljes élethelyzetet, ami nagyon sokunkban rezonálhat majd. Az ellenszegülés, a nagy levegővétel, a vakmerőség és persze a szerelem filmje ez” – mondta a győztes pályázatról Orsós László Jakab, a CCB egyik zsűritagja.
A program nyertesét egy minden évben cserélődő öttagú szakmai bizottság választja ki. Az első évben a zsűri tagjai Enyedi Ildikó filmrendező, Iványi Petra producer, Lichter Péter kísérleti filmrendező és egyetemi tanár, Orsós László Jakab forgatókönyvíró és Pohárnok Gergely operatőr voltak. A CCB program nemzetközi fővédnöke Tarr Béla filmrendező.
Az első Cine-Collegium Budapest támogatói és szakmai partnerei: az Abacus, az Artikel, az Astra Filmland és Virtual, a Boddah, a Central Médiacsoport, a CineSuper, a Concorde Zrt, a DLA Piper, a Focusfox, a Good Kids, a Hero Squared, a JazzFilm, a KMH Film, a Laokoon Filmgroup, a Lions Production, a Ludwig Camera Budapest, a Lupa Pictures, a Mid Atlantic Films, a Moviebar, a Mozinet, az Origo Filmgroup, a Pioneer, a Proton Cinema, a Roughhouse Project, a Special Grip Hungary, a Summa Artium, a Summerfilms és a Vantage Vision.
A program és a szabad magyar filmművészet fenntarthatóságához a nézők is hozzájárulhatnak, az erre létrehozott adományozói felületen egyszeri vagy havi rendszeres támogatási lehetőségek közül lehet választani. A program hosszú távú tervei között szerepel, hogy amennyiben magasabb összegű támogatás érkezik, úgy akár további nagyjátékfilmek, rövidfilmek és dokumentumfilmek megvalósulásához is hozzájáruljon, továbbá, hogy évente legalább egy fiatal magyar filmesnek megtérítse az általa választott magyar filmes egyetem tandíját a teljes képzési időszakra.
A Cine-Collegium Budapest második pályázatát várhatóan az október 25. és november 2. között megrendezendő II. Budapest International Film Festivalon hirdetik ki.