Tihanyban a Bencés Apátság, Debrecenben a Szent Anna Székesegyház, Budapesten a Nagyboldogasszony Főplébánia-templom ad otthont a koncerteknek, de lesznek események az Orosz Kulturális Központban és a Debreceni Egyetem Liszt-termében is.
A koncerteken mások mellett Rachmaninov, Medtner, Csajkovszkij, Stravinsky, Ravel, Debussy és Saint-Saëns művei szólalnak meg. Az előadók között szerepel Mészáros Zsolt Máté orgonaművész, Mihail és Fjodor Romanicsev duója, Balogh Ádám és Szabó Marcell zongoraművészek, Langer Ágnes hegedűművész, Baranyai Barnabás és Bánkövi Bence csellóművészek.
Rachmaninov és Medtner kölcsönösen egymásnak ajánlották egy-egy zongoraversenyüket. Csajkovszkij és Saint-Saëns a legenda szerint együtt táncoltak Moszkvában. Ugyanakkor Csajkovszkij viszonya az Orosz Ötökkel rávilágít arra, hogy milyen bonyolult egy egész nemzet zenei identitását kialakítani, míg Stravinsky, Ravel és Debussy összetett viszonya megmutatja a 20. század eleji zenei forradalom kavalkádját. Ezek a barátságok nemcsak személyes szinten voltak jelentősek, hanem gyakran az egyetemes zenei stílusok és technikák fejlődésére, alakulására is hatással voltak.
A több mint tíznapos fesztiválunkon lehetősége nyílik a kedves közönségnek (és nekünk, előadóknak is) felfedezni, hogyan formálták ezek a kapcsolatok a világ zenetörténetének alakulását. Ezek a barátságok nem csupán történelmi érdekességek, hanem a művészi örökség alapkövei. Minden egyes koncertünk egy-egy ilyen barátságot fog bemutatni: nemcsak a hangok által, de szóban, rövid történetekkel, levelezésekkel is el fogjuk mesélni a szerzők viszonyát, hogy jobban megismerjük a hangok mögött húzódó zseniket. Ezen történetek tükrében új megvilágításba kerülhetnek a jól (vagy kevésbé) ismert művek, és talán eddig rejtett összefüggésekre is fény derül. Tartsanak velünk ezen a zenei felfedezőúton, ahol a hangok mögött meghúzódó emberi kapcsolatok, barátságok történeteit is megismerhetjük!
– mondta el Szabó Marcell művészeti vezető.
További részletek itt.