Budapesten a johanniták vára

Kultpol

 
A XI. században indított keresztes hadjáratok során a Szentföld védelmére hatalmas várakat építettek, amelyek közül Margat az egyik legnagyobb. Az európai kulturális örökség fontos részét képező erősséget 2006-ban nyitotta meg a kutatás számára a szíriai kormány.
 
A 5,2 hektár alapterületű erőd nem csak az ásatások révén bír magyar vonatkozásokkal: 1218-ban II. András király is megszállt a johannita lovagrend által védett várban, és sójövedelmeiből évi 100 márkát rendelt annak fenntartására. A jelentős anyagi segítséget 1285-ig, az erősség elestéig a johanniták is igénybe vették.
 
A Szíriai-Magyar Régészeti Misszió feltárta többek között a vár teljesen elpusztult nagytermét, melyről digitális rekonstrukció is készült, és felfedezte a világ legnagyobb keresztes freskóciklusát is. A misszió - melynek tagjait a magyar tudományos élet és felsőoktatás szinte minden fontos szakintézményéből delegált szakemberek és diákok alkotják - az egyik legnagyobb és legösszetettebb külföldön dolgozó magyar kutatócsoport. Céljaik között az is szerepel, hogy az erőd felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára.
 
A Nemzeti Múzeum tárlatán 18 tabló és mintegy harminc tárgy látható. A legkülönösebb a gránátalma formájú kerámia kézigránát, amely a XIII. századi keresztes háborúkban harci eszköz, gyújtószerszám volt. Emellett szerepelnek a tárlaton színes mázas kerámiaedények, tálak, játékkocka, a középkori várról készült két fa makett és bemutatnak egy számítógépes animációs filmet a vár rekonstrukciójáról.
 
A kiállítás 2011. február 27-ig lesz látogatható a Nemzeti Múzeum bármely kiállítására váltott belépőjegyével.