Bugylibicskától Móriczig

Egyéb

A Jósa András Múzeum kiállításai sokszínűségről tanúskodnak, hiszen különböző történeti és művészeti tematikák köré szerveződnek. Az intézmény legfőbb bevételi forrása és profilja a régészet köré épül. Az ?Ősi mesterségek nyomában? című kiállításon az érdeklődők egy időalagút segítségével juthatnak el az újkortól az őskorig. A válognyiregatás környékbeli leletekből építkezik és a múzeum munkatársainak talált tárgyaiból áll. A látogatók numizmatikai gyűjteménnyel is találkozhatnak az intézményben, ahol az 50 elmúlt év legnagyobb középkori aranylelete, a 261 aranypénzt számláló gyűjtemény is megtalálható. A további tematikus kiállítások között található a 20-as évek vásári forgatagát megidéző néprajzi válogatás, a nyíregyházi katonák viseletét és életmódját bemutató tárlat, valamint a Péchy-Kovács gyűjtemény is. Ez utóbbi egy gyermektelen házaspár adományaiból áll: ezüst tálalószettek, népi kézműves termékek, 19. századi bútorok állítanak emléket a régmúlt időknek.

 nyiregyhaza

A Jósa András Múzeum egyik állandó kiállítása a Benczúr Gyula festményekből álló tárlat, amely pillanatnyilag Szegeden látható. Helyette egy modernista festészeti alkotásokat bemutató válogatás tekinthető meg, amelyben Vaszary János, Körösfői-Kriesch Aladár, Rippl-Rónai és Csók István realista nagymesterek egy-egy alkotásai várják az idelátogatókat. Móricz emléke előtt tiszteleg az a tárlat, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum vándorkiállítása. Az időszaki válogatás az írót ábrázoló fotókkal és az általa írt szövegekkel tiszteleg a realista nagymester előtt.

 

A Jósa András Múzeum 1926-ban neoklasszicista stílusban épült, eredetileg Pénzügyigazgatóságnak szánt épület a belső felújítás után 2008 nyarán nyitotta ki kapuit a látogatók előtt.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)