A Bujdosó Trió különleges, zenéje beskatulyázhatatlan. Kategorizálhatatlan, mert számtalan forrásból táplálkozó muzsikájuk egyedi recept szerint készül: alapvetően akusztikus zenéjüket finoman adagolt effektek fűszerezik meg pszichedeliával, sokszor bukkannak elő filmzenés ízek, a hangzást pedig olykor akár a New York-i avantgárd zenei törekvések (John Zorn, Marc Ribot) karcosságával is párhuzamba állíthatjuk. Mindezek a hatások egy igazán sajátos megszólalást eredményeztek, egy teljesen új színt a világzenei palettán. A csapat zeneszerzője, Bujdosó János fáradhatatlan figurája a hazai zenei életnek, zenekaraival bejárta Európát, eddig 3 szerzői albuma jelent meg, számos egyéb lemezen is szerepel komponistaként vagy társszerzőként, és pályája során jó néhány filmhez komponált kísérőzenét. A Trió repertoárjába beemelték Bujdosó egyik korábbi zenekarának, a Chakra Hackernek két régebbi számát is, melyek 2007-ben jelentek meg azon a lemezen - Blood Hit Parade -, amelyet annak idején az Élet és Irodalom újságírója az év egyik legjobb jazzlemezeként jellemzett. Hangzásuk fő pillére a számtalan zenekart megjárt, tapasztalt nagybőgős, Vajdovich Árpád organikus, pulzáló játéka, mely erős, masszív támasztékot ad a zenének, helyenként pedig virtuózszólómunkával kapaszkodik fel a hangzás tetejére.

Ezt kíséri az egyre több formációban zenélő fiatal ütős/dobos tehetség, Németh Csaba sokszínű, kreatív és érzékeny dobolása, melynek széles dinamikai tartománya a halk, finom érintésektől kezdve a vérbő, erőteljesen megszólaltatott tempókig terjed. Mindezek tetején dallamhangszerként.

 

Európai jazz zenekarként egyedülálló, hogy a Nigun a közép-kelet európai zsidó zenét tartja eredőjének. Zenéjükben a spirituális erőt hordozó hagyomány és a modern jazz egységé olvad. A Nigun mindig is átlépte a műfaji határokat, leginkább talán a Klez-jazz jelző írja le, milyen irányba gondolkoznak, ám zenéjüket legalább ennyire jellemzi a kreativitás és a színpadon spontán születő pillanatok varázsa. Rendszeresen alkotnak közösen vendégszólistákkal, ennek tanúsága a 2006-ban megjelent harmadik lemezük, Daniel Zamir izraeli szaxofonos közreműködésével (Bale Kulturnik, Etnofon Kiadó). 2007 júliusában a fúvós hangszereken játszó Matt Darriau (Paradox Trio) vendégszereplésével léptek fel a Művészetek Palotájában, majd ugyanott a zenekar tagjai részt vettek John Zorn Cobra című darabjának első és azóta is egyetlen magyarországi előadásában a szerző irányításával. Darriau azóta számos alkalommal lépett színpadra a Nigunnal, ahogy Lukács Miklós cimbalmos is, aki a zenekar gyakori vendége. Rajtuk kívül felléptek még Don Byron, Frank London (Klezmatics, Hassidic New Wave), Steven Bernstein (Sex Mob), Bacsó Kristóf, Barcza Horváth József, Benkő Róbert, Dresch Mihály és Szabó Dániel társaságában is.

 

"Az Égben vannak olyan termek, amelyek csak a dal hangjára nyílnak meg." - Zohar

 

"Úgy találtam, hogy vissza kell nyúlni a régi idők dolgaihoz, hogy új fényben láthassuk őket." - John Coltrane

 

Párniczky András ? gitár
Bede Péter ? szaxofon, tárogató
Ajtai Péter ? nagybőgő
Baló István ? dob