A Cifra Műhely Egyesület 2009-ben alakult, a népzenét és néptáncot kedvelő alapító tagok ekkor határozták el, hogy a Kárpát-medencei sokszínű népi kultúra feltárásának és bemutatásának szentelik szabadidejüket. Megalakulásuk alapját egy teljes cifra szoba bútorzat-, valamint szőttes-gyűjtemény képezi, amely Erdélyből, azon belül Kalotaszeg egy kis falujából, Mérából származik. A ?cifra? szó arra a gazdagon díszítettségre utal, amely nem csupán a bútordarabok festését, szőttesek, viseletek kidolgozását jellemzi, hanem tánc motívumaira és a muzsika dallamvilágára is utal. Az egyedülálló kiállítási anyag egy mérai család hagyatéka. Az egyesület programjai során arra törekszik, hogy minél teljesebb képet mutasson e térség népi kultúrájáról. Az épített örökség bemutatása mellett nagy szerepet kap a szellemi örökség is, amelyet a népzene és a néptánc képvisel. Ezek hiteles tolmácsolásában a tájegységről érkező hagyományőrzők lesznek a segítségükre.

12806174_978462305542796_3206556477166256739_n

 

Az egynapos komplex program keretében három párhuzamos kézművesfoglalkozással indítanak 15:00 órától. A gyerekek hűtőmágnest, bagoly kitűzőt, könyvjelzőt készíthetnek a Cifra szobában. Ugyanakkor a kiállítóterem előcsarnokában Simon Csaba bőrműves közreműködésével bőrékszereket és karkötőket, vagy Kokas Éva közreműködésével gyöngyékszereket készíthetnek az érdeklődök.

A Cifra-szoba mérai bútorkiállítását 18:30-kor nyitják meg, melyet Havasmezői Tünde fotókiállítása, Kokas Éva gyöngyből készült ékszerkölteményei és Simon Csaba népi bőrműves alkotásai kísérnek. A kiállításmegnyitón a Román Parasztmúzeum részéről Ana Iuga néprajzkutató fogja a Cifra Műhely csapatát köszönteni, majd Tanai Péter, néprajzkutató fog a kiállított anyagról és a népi örökség megőrzésének fontosságáról beszélni, illetve Deésy Gábor, a Cifra Műhely Egyesület elnöke fogja a jelenlevő csapatot és a programot ismertetni. Az este befejezéseként Mérából jött zenekar és táncosok fognak néptánc előadással bemutatni a térség népművészetét.

 

A kiállítás április 10-ig lesz látható a bukaresti Román Nemzeti Parasztmúzeumban.