Buszacsa - VIDOR FESZTIVÁL 2010

Egyéb


nyiregyhaza_vidorfesztival2010_bassekoukouyate_d_ati20100901002001.jpg
Bassekou Kouyate együttese is fellépett  (az MTI felvétele)

Az időjárás ezúttal nem kedvezett a Vidámság és Derű Országos Seregszemléjének, ezért a szabadtéri programok zömmel kénytelenek voltak behúzódni a terekről a termekbe. A hagyományos, népszerű főtéri koncertek a Bujtosi Szabadidő Csarnokban zajlottak, a Korzó színpad szereplői az üzletházba vonultak be, a Jósa András Múzeum udvarára tervezett gyerekszínházi bábelőadások pedig festmények alatt, rokokó székek előtt találtak ideiglenes helyszínre. Jószerével csak a nagykállói gimnázium dráma tagozatos növendékei dacoltak az éggel (Olt Tamás művészeti vezetésében), akik látványos élő szobrokként állnak ki ilyenkor a belváros különböző pontjaira. Meg kell állapítanunk, hogy egyre profibban mozdulatlanok és rezzenetlenek.

 
A Vidor fesztivál ? talán némiképp ellentétben a POSZT-tal ? olyan esemény, amelyet a város teljes mértékben magáénak érez, magáévá tesz. Jól jellemzi ezt az is, hogy Nyíregyháza alkalmazkodik az alkalmi kereslethez: például a McDonald's a fesztivál idején éjfélig tart nyitva. Ennél is fontosabb azonban, hogy igényt és igényességet növesztett a közönségben a csaknem egy évtizedes fesztiválmúlt. Hogy mást ne mondjunk, a veszprémi Petőfi Színház A bugyogó című, eléggé lesújtó előadásának másnapján itt is, ott is azt lehetett hallani a városban: ?hogy kerülhetett egy ilyen produkció a mi Vidorunkra??
 
Szerencsére a színházi versenyprogramnak édes mindegy a meteorológiai helyzet ? amelyről Szabó Tamás programigazgató naponta értekezett telefonon ha nem is az illetékesekkel, de avatott szakemberekkel. Tasnádi Csaba színidirektor pedig esténként világos öltönyben biciklizte körbe az összes helyszínt, hogy lássa, mindenhol rendben zajlanak az események.
 
A Móricz Zsigmond Színház épületében fedél volt, meleg és jókedv, de ezt a jókedv dolgot azért ne vegyük véresen komolyan. Mert például a Sanyi és Aranka Színház és Opera Tiszta vicc című előadása komplex értékeinél fogva épp úgy favorit lehetne egy Szomorúság és Ború Országos Seregszemléjén (Szobor), mint itt. A produkció színésznői kvartettjét (Csákányi Eszter, Kováts Adél, Margitai Ági, Szandtner Anna) díjjal jutalmazta a Makk Károly vezette koedukált zsűri, amelyben Szántó Judit és Jászay Tamás személyében két kritikus foglalt helyet, továbbá három néző: Belus Kitty adminisztrátor, Braun Csilla könyvelő és dr. Sipos László jogász.
 

kicsinyuszihopphopp_kino_retiadrienn_csenyibalazs_bytsd-3.jpg
Kicsi nyuszi hopp hopp (Kováts Dániel felvétele)

Nem kifejezetten a felhőtlen szórakozást kínálta a szintén nyertes Kicsi nyuszi hopp hopp produkció sem, vagy a fesztivált elölről és hátulról keretbe foglaló Pintér Béla-darabpár, az Árva csillag és a Szutyok. Az utóbbi produkciót egyébként meglepően hűvösen és eltartóan fogadták a nézők. Lehet, a nyíregyháziak közelebb vannak a tárgyhoz, mint mi Pesten és Budán, viszont szívesen lennének távolabb.

 

csorgessmeg_gardonygezaszh_GorogLaszlo_otvosAndras_promo.jpg
Csörgess meg!

Örült a rendes színházon nevelkedett helyi publikum a Pesti Színház Molnár Ferenc-egyfelvonásosainak is ? Reviczky Gábor betegen játszotta el Az ibolya igazgatószerepét, de ez az alakítása minden körülmények között nagyszerű ?, valamint a Centrál Színház Guppijának. Ugyancsak annak rendje és módja szerint szerették a szeretetreméltó egri mobilrevüt, a fődíjat kapott Csörgess meg!-et. De szólalt is meg mobil a nézőtéren az előadás alatt, ahogy dukál

 
A Vidor fesztivál sokművészeti programja oly gazdag és szerteágazó, hogy még megemlíteni sem lehet mindent, például az Éjszakai Dumaszínház néha kordont is igénylő sikerprogramjait, vagy a Fotófogyatkozás című, karikatúrakiállítássá változó tárlatot a színház emeletén, vagy a nyíregyházi katonaság története és a Péchy?Kovács gyűjtemény szalonja közé beékelődött Ország Lili-kiállítást a múzeumban. Nem marad más lehetőség, mint elhatározni: jövőre újra elmegyünk a Vidorra és igyekszünk majd valamelyik másik végéről megfogni és megnézni.
 
A díjazottak 
ÉLETMŰ-DÍJ
HARKÁNYI ENDRE
(Az idei fesztiválon az Egy, kettő, három című előadásban szerepelt)
 
DOTTORE-DÍJ ?  a legjobb nagyszínpadi előadásért és a port.hu díja
Egri Gárdonyi Géza Színház Csörgess meg! című produkciója
 
CAPITANO-DÍJ ? a legjobb rendezésért, a színpadi összhatásért és az NKA díja
Örkény Színház Bohémélet című előadás Ascher Tamás rendezésében

ARLECCHINO-DÍJ ? a legjobb férfi alakításért
BÁN JÁNOS a Centrál Színház Guppi című előadásában
 
COLOMBINA-DÍJ ? a legjobb női alakításért
GYÖRGYI ANNA a Centrál Színház Guppi című előadásában

BRIGHELLA-DÍJ ? a legjobb férfi epizódalakításért
MÁTÉ GÁBOR a Katona József Színház A szerelem diadala című előadásában

SMERALDINA-DÍJ ? a legjobb női epizódalakításért
SZIRTES ÁGI a Katona József Színház A szerelem diadala című előadásában

PANTALONE-DÍJ ? a legjobb kamaraszínpadi előadásért
a Manna Produkció Kicsi nyuszi hopp hopp című előadása
PELSŐCZY RÉKA, RÉTI ADRIENN, CSÉMY BALÁZS alkotásában

PULCINELLA-DÍJ ? a legjobb női kvartett
A Sanyi és Aranka Színház Tiszta vicc című előadásában CSÁKÁNYI ESZTER, KOVÁTS ADÉL, MARGITAI ÁGI, SZANDTNER ANNA
    
PIERROT-DÍJ ? a legjobb utcaszínházi előadásért
UTCASZÍNHÁZI ALKOTÓKÖZÖSSÉG Sehonnai király című előadása
 
 
Filmes zsűri
 
HYPPOLIT-DÍJ ? a legjobb filmvígjátéknak
RÓZSASZÍN SAJT Tóth Barnabás rendezésében