A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ 2014 októberében alapította a Robert Capa Magyar Fotográfiai Nagydíjat. A díj célja a kiemelkedő teljesítményt nyújtó alkotók támogatása, az elmélyült művészi alkotómunka kereteinek megteremtése.

A pályázat két részből áll. Az első szakaszban az összes pályázó közül kiválasztották a legjobb hármat, név szerint Kudász Gábor Ariont, Sopronyi Gyulát és Stiller Ákost, akik májusban fejenként 500 000 Ft ösztöndíjban részesültek. Ezután az alkotók ? most már az ösztöndíj biztosította anyagi források és kapcsolati háló birtokában ? tovább dolgoztak a témájukon, és közülük került ki a végső győztes, akinek jutalma 3,5 millió forint volt.

Sopronyi Gyula Kilencven perc című sorozata a focimeccsek világába kalauzol el, ám a stadionokat legtöbbször kívülről fényképezi, a különböző jelenségek társadalmi hátterét szeretné bemutatni és a közös háttérismeretünkre épít.


foto_szigetvary_zsolt_mti.jpg
Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

Stiller Ákos Roma Biblia című projektje az újprotestáns roma gyülekezetek életét mutatja be. Korniss Péter Kossuth-díjas fotográfus szerint Ákosnak sikerült elkerülnie a roma-téma tipikus buktatóit. Nem a szegénységre koncentrál, hanem a hitre és a hit által nyújtott reményre, de áttételesen a hátrányos társadalmi helyzet is érzékelhető.

A győztes, Az emberi lépték című alkotás képeinek helyszíne egy téglagyár. A pályázat az emberi határokról és annak kiterjesztéséről szól. A pályamunka a jövő év folyamán megtekinthető lesz a Fotográfiai Központban, de az interneten már most is elérhető. Kudász Gábor Arion a díjátadó után azt mondta, szeretné ha ez a díj fennmaradna, és negyven év múlva ismerhetne magán kívül még 39 Capa-nagydíjas alkotót.

A kívánsága teljesülni látszik, hiszen a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ már szervezi a jövő évi pályázatot. Az alkotásokat jövőre is független, nemzetközi zsűri fogja elbírálni. Az egyik zsűritag, Perenyei Monika kiemelte, büszkék arra, hogy egy politikamentes szakmai díjat sikerült létrehozniuk.

Liska Enikő