Carlos Santana- és Joan Baez-portréfilmek is láthatóak a Ritmo Filmnapokon

Program

Zenés filmeket, zenészportrékat, rövidfilmeket és ritkán látott dokumentumfilmeket kínálnak a nézőknek a Ritmo Filmnapokon a Toldi moziban. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében megrendezett Budapest Ritmo tizedik, ünnepi kiadásán április 4–5. között kivételes zenészek portréi, MOME Open és Friss Hús blokkok, Ritmo-filmek, köztük Mátyássy Áron Hangvető-gyártásban készült új etűdje, a Nefelejcs lesznek műsoron.

Mali Blues.  Fotó: Konrad Waldmann
Mali Blues. Fotó: Konrad Waldmann

A Ritmo Filmnapok idén először különálló programként, a koncertek műfaji sokszínűségét és kifejezőerejét viszi át a filmvászonra. A kínálatban mali blues, japán népdalok, a bossa nova fénykora, egy dán banda macedón roadtripje, olyan zenészek, mint Carlos Santana, Fatoumata Diawara, Joan Baez és a Gogol Bordello portréi is megtalálhatóak lesznek. A legfrissebb hazai klipekkel és rövidfilmekkel, illetve a műfajteremtő Ritmo-filmekkel, köztük Mátyássy Áron új rendezésével együtt különleges mozaikot alkotnak. 

Az idei Ritmo-filmben, a Nefelejcsben a Balázs Béla-díjas Mátyássy Áron egy mostohán kezelt, de megkerülhetetlen közös referencia-műfajt, a nótát mutatja meg új fényben, a népzene- és jazzelőadóként megismert Kisgyörgy Ilka ötlete nyomán. Az énekesnőt Bangó János prímás és zenekara kíséri a filmben. „Kifinomult hangszerelésükkel, lágyan hömpölygő harmóniameneteikkel, erős érzelmi telítettségükkel a nóták ma is tudnak aktuálisak lenni” – vallják a fiatal alkotók.

Mali blues és  bossa nova krimi

A zenei filmek olyan tájakra kalauzolnak, mint a polgárháború sújtotta Mali, ahol a pályakezdő Fatoumata Diawara a nemzetközi siker küszöbén áll (Mali Blues), követhetjük a megszállott etnográfus, Alan Lomax nyomát a múlt század gyapotültetvényeire és eldugott spanyol és olasz falvakba (Lomax, the Songhunter), vagy megpróbálhatunk fényt deríteni egy fiatal zongorista rejtélyes eltűnésének okára a bossa nova bölcsőjében, a hatvanas-hetvenes évek Dél-Amerikájában (They Shot the Piano Player). Végigkövethetjük egy dán együttes edukatív roadtripjét Szkopjén át a macedón hegyekig (Efterklang: The Makedonium Band), és a japán népdalokat afrobeat és latin fúzióval újraélesztő zenekar sikereit és kihívásait (Bring Minyo Back!). Szinte átüti majd a vásznat Carlos Santana tehetsége, Joan Baez humanizmusa vagy a Gogol Bordello dühös ukrajnai démonűzése.

Efterklang-The Makedonium. Kép forrása: Ritmo
Efterklang: The Makedonium Band. Kép forrása: Ritmo

A 2025-ös Mátyássy-etűd mellett a korábbi Ritmo-filmekből is látható lesz válogatás, a Dresch Vonós Quartet, MORDÁI, az Uljana Quartet és Cserepes Károly szereplésével, film és zene találkozik majd a MOME Open videóklipjei és a Friss Hús rövidfilm-válogatásában, a programot pedig beszélgetések és lemezboltok kitelepülése teszi teljessé.

Az eseményt a 10. Budapest Ritmo szakmai és koncertprogramja követi április 10–12. között az Akváriumban és a Magyar Zene Házában. A Ritmo Filmnapok a Music Hungary Zeneműkiadó Kft. szervezésében, az NFI támogatásával valósul meg.