A Tornyai János Múzeumban őrzik a vidéki Magyarország egyik legjelentősebb céhes anyagát. Erre az értékes gyűjteményre támaszkodik a múzeum céhes emlékekről nyílt időszaki kiállítása is.
A közgyűjtemény a tárlat kapcsán hirdetett pályázatot, amelyre az ügyes kezű céhleány- és céhlegény-jelöltek mézeskalácstemplomot, minihokedlit, vasalatokat, sámlit, kicsinyített ablakkeretet, papírcéhládát, rajzolt és szövet céhokleveleket, illetve kerámiából gyártott céhpecséteket készítettek.
A mesterműveket bemutató kamaratárlat szerdai megnyitóját és az avatást a tradícióknak megfelelően a céhbehívótábla ünnepélyes körbehordozása előzte meg. Az eseményen az ifjú céhmesterek az "elöljáróktól" - a múzeum és a művelődési központ vezetőjétől - vehették át díszes oklevelüket.
Összesen 34 diák kapott a szertartás során korhű oklevelet, amely bizonyítja az ifjú alkotó rátermettségét. A céhoklevélen eredeti minta alapján a következő szöveg szerepel: "Mi tekintetes nemes Hódmezővásárhely városába helyeztetett Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ becsületes elöljárói adjuk tudtára minden rendbéli polgárnak, hogy ezen tisztességes személy céhtagságunkra érdemesnek találtatott."
(Múlt-kor/MTI)