Eredményesen zárult az április 3-án meghirdetett Muzsikáló Magyarország 2025 program pályázati időszaka. A szakmai zsűri döntése alapján idén 1,1 milliárd forintból országszerte 139 prímás, 123 hegedűs, 115 brácsás, 25 csellós, 132 nagybőgős, 33 klarinétos és 114 cimbalmos foglalkoztatását segítik június 2. és szeptember 28. között. A pályázati forrás teljes mértékben fedezi az élőzene költségét a programban részt vevő vendéglátóhelyeken, ahol a támogatást elnyert zenekarok heti négy nap, napi három órán keresztül muzsikálnak a turisztikai főszezonban.
A neves cigánymuzsikusokból álló zsűri a bírálat során kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a program céljával összhangban azoknak az együtteseknek teremtsen fellépési lehetőséget, amelyek valóban magas színvonalon képviselik a kávéházi cigányzene hagyományát.
„Nagyobb számban találkoztunk idén vidéki muzsikusokkal, és a meghallgatott zenekarok tagjai között a tavalyinál lényegesen több volt a fiatal zenész is” – osztotta meg zsűritagként szerzett tapasztalatait Lakatos Miklós prímás. „Ez arról is tanúskodik, hogy ennek az apáról fiúra szálló hivatásnak és életformának van utánpótlása. A program láthatóan teljesíti örökségmegőrző küldetését is, ami lehetőséget ad arra, hogy a kávéházi cigányzene még sokáig élő hagyományunk maradjon.”
A zenekarokhoz hasonlóan a vendéglátóhelyek közül is egyre többen csatlakoznak a Muzsikáló Magyarország programhoz vidékről. A főváros tavalyi túlsúlyához képest idén csaknem fele-fele a budapesti és vidéki zenekarok aránya. Így Büktől Tarcalig, Esztergomtól Szegedig hazánk csaknem 60 vidéki településén csendülhet fel a vendéglátóteraszokon az éttermi cigánymuzsika.
A tavalyi tapasztalatok is megerősítették, hogy a teraszokról kihallatszó muzsikaszó jelentősen növeli a vendéglátóhelyek vendégvonzó képességét és így a forgalmat is. A Muzsikáló Magyarország így egyaránt szolgálja a hazai vendéglátás és kultúra unikális egyediségének számító kávéházi cigányzene újjászületését és az ágazat eredményességét.
A programot lebonyolító Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. kezdeményezésére idén a program részeként a főszezonban – lépcsőzetesen – az ország főbb turistaérkezési csomópontjain, a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, pályaudvari és kikötői helyszíneken is élő cigányzene fogadja vagy éppen búcsúztatja majd az utazókat a hét meghatározott napjain.
Június 14-én pedig az idei Dankó Pista-emléknap a kávéházak, éttermek és bisztrók közönségének figyelmét ismét a cigányzenére irányítja. Az immár országossá szélesedő ünnepen a csatlakozott vendéglátóhelyek Budapesten és vidéken is megidézik majd a legendás prímás munkásságát, és felelevenítik azt a kort, amikor a vendéglátás még elképzelhetetlen volt az élő muzsikaszó nélkül.