(MTI) - A június 15-ig látható Corvin Tükör - A kultusz évszázadai című időszaki kiállítás törzsanyaga 2008-ban állt össze Basics Beatrix művészettörténész, a Budapesti Történeti Múzeum főigazgató-helyettesének munkája nyomán.
Mátyás király talán az egyetlen olyan magyar történelmi személyiség, akinek kultusza folyamatos volt a halála óta eltelt ötszáz évben. A tárlaton számos Hunyadi Mátyást ábrázoló grafika, könyv- és újságillusztráció, emlékmű és szoborterv látható majd.
Az érdeklődők a Szentes főterén álló múzeumban találkozhatnak majd a történelmi festészet 1848-67 közötti nagy korszakának Mátyást ábrázoló olajfestményeivel, Than Mór, Székely Bertalan és Madarász Viktor alkotásaival éppúgy, mint a magyar művelődéstörténet képcsarnokának tekinthető nemzeti múzeumbeli falképekkel.
A kiállításon a képzőművészeti alkotások mellett a tárgyi dokumentumok sora is megjelenik, egészen a XXI. századig. Ez jól érzékelteti, hogy a mindennapi élet csaknem minden szegmensében megjelenik valamilyen módon az uralkodó alakja a mozitól az áruházig, a Corvin-lánctól a rajzfilmsorozatokig, vagy éppen a Reneszánsz év képregénypályázatáig - fogalmazott a muzeológus.
Az egyik teremben Szentes és térsége XV. századi tárgyi emlékanyagából látható válogatás. A látogatók megcsodálhatják a vitézek fegyverzetét, a férfi-női nemesi viselet maradandó anyagból készült vagy rekonstruált különleges darabjait, és mindennapi tárgyakat a konyhától az asztalosműhelyig.
Ezek a leletek azért is különlegesek, mert a Dél-Alföldön - noha a roppant Hunyadi birtok egyik központja itt volt - igen szerény számban kerültek elő korabeli tárgyi emlékek - tette hozzá a szakember.