A Rákóczi-emlékév legnépszerűbb festménye, briliáns hajtű, szecessziós nyakék és történelmi relikvia is kalapács alá kerül a december 5–6-i eseményen. A legmagasabb, nyolcmillió forintos kikiáltási árról Tornai Gyula Én és a gondolataim című műve indul.

Az első, december 5-i aukciós nap nyitótétele egy mindenki szívének kedves hazai sporttörténelmi kuriózum lesz, ez pedig nem más, mint egy Keleti Ágnes saját kézjegyével ellátott sportpóló. A Nemzet Sportolója címmel kitüntetett ötszörös olimpiai bajnok magyar tornász, a magyar tornasport legeredményesebb versenyzője 46 alkalommal nyert magyar bajnokságot és hétszeres csapatbajnok – a sportpóló eladásából származó teljes összeget a krónikus és súlyos beteg gyerekeket támogató Bátor Tábor Alapítványnak ajánlja fel a BÁV.

157 kivételes ékszer és 107 óra kerül árverésre. Az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó darab egy Girard-Perregaux Vintage 1945 karóra, amelynek tokja 18 karátos aranyból készült, kikiáltási ára pedig 4,2 millió forint. Az ékszerek tekintetében igen figyelemre méltó tételnek tekinthető egy Varga Miklós ötvösművész által készített egyedi hajtű, amelyet a művész a 2008-ban Párizsban megrendezett Jardin-ékszerkiállításra készített, illetve egy szecessziós nyakék, amelyet összesen 250 darab briliáns díszít.

Páratlan festményekben sem lesz hiány az aukción. A tételek között szerepel Pataky László Kurucz-világ című képe, amely az 1903-as Rákóczi-emlékév talán egyik legnépszerűbb festménye. Az eseményen kalapács kerül alá Tornai Gyula Én és a gondolataim című műve, az aukció egyik legmagasabb, nyolcmillió forintos kikiáltási árán. A 19. századi orientalista festészet egyik legismertebb képviselője ezen a festményen fogalmazta meg legkoncentráltabban művészi hitvallását.

6561e97217a1773c36e0aebf.jpg
Tornai Gyula: Én és a gondolataim

Figyelemre méltó tétel egy Louis Vuitton bőr utazóláda, amely gróf Vlasics Gyula jogtudós és miniszter tulajdona volt, illetve az óriás Zsolnay padlóváza is, amelyet színes zománccal festett és kontúraranyozott japánkert ábrázolás és peremein körbefutó stilizált királykék színnel és pasztózus arannyal festett indás motívum díszít.

Az esemény méltó zárásaként kalapács alá kerül az a bőrborítású, sárgaréz veretekkel és a magyar korona zománcozott képével díszített, selyemmel bélelt könyv is, amelyet a Főrendiház – a magyar országgyűlés felsőháza – ajándékozott Erzsébet királyné, azaz Sissi részére koronázásának 25. évfordulója alkalmából. Az 1892-ben készült üdvözlőlevél szövegét Erzsébet királyné magyarok iránt érzett szeretete ihlette.

A nyitóképen Pataky László Kurucz-világ című festményének részlete.