A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ részéről 2012-ben indult egy kezdeményezés, amelyben a nem hivatásos előadók számára hirdettek meg pályázatot. Pontosan mi volt a cél?

Cseh Tamásra emlékezünk, aki 2013-ben lett volna 70 éves. Az ötlet 2012 őszén merült fel, hogy ezt az úgymond jubileumi születésnapot méltóképpen ünnepeljük meg. Úgy találtuk, hogy Cseh Tamás kortársai, a profi előadók a maguk tiszteletét már több esetben megtették. Koncerteket adtak, lemezt készítettek, például a Szigeten is volt Cseh Tamás Nap. Mi arra gondoltunk, hogy ezt egy kicsit kiszélesítenénk, ezért az amatőr előadóknak hirdettünk meg pályázatot. Az első alkalommal két kategóriában. Az egyik a ?De mi most itt vagyunk, éneket hallgatunk? címet viselte, amelyben Cseh Tamás dalokat kellett énekelni, akár szólóban, akár együttessel. A másik kategória az ?Egy képre gondolok, tudod? című felhívás. Ebben pedig fotókat és videoklipeket lehetett készíteni Cseh tamás dalaira. Több mint félszáz pályázat érkezett az első alkalommal, és úgy látszik, van érdeklődés erre a pályázatra. Nagyon szép alkotások születtek mindkét kategóriában. És ekkor határoztuk el, hogy ezentúl megpróbáljuk évente meghirdetni. Az idei tehát immáron a harmadik alkalom, hogy Cseh Tamás Napot tartunk Kőbányán.

Idén egy harmadik kategóriával is bővítették a felhívást?

Minden évben igyekszünk egy kis aprósággal bővíteni a programot. Cseh Tamásnak a Csengey Dénessel készített Mélyrepülés című lemezén van egy dal, amelynek nincsen szövege. A címe: Egy dal a szabadságról. Tavaly indítottunk egy plusz kategóriát, és akkor erre a dallamra kellett szöveget írni, majd azt előadni. Ebben is elég szép produkciók születtek. Idén pedig két újítást is bevezettünk az első pályázathoz képest. Az egyik a kép-fotó kategória, amit kibővítettünk úgynevezett vizuális kategóriává s a képzőművészet összes ágából vártunk pályázatokat. Így várhatóan a kiállításon láthatunk majd külön festményeket, kis plasztikákat és szobrokat is. A másik, újabb nóvum a tánc kategória, az egy "Rubinpiros tangó". Hiszen Cseh Tamás dalai mindig egy-egy történet mesélnek el, akárcsak a tánc. Arra voltunk kíváncsiak, hogy tudnak-e készíteni koreográfiát a Cseh Tamás dalokra, amiket természetesen el is kell táncolni. Ez azonban nem előzmény nélküli, jómagam is szerepeltem egy ilyen produkcióban, amikor Cseh Tamás egyik dalát, a Népdal III-at a capella énekeltem, miközben egy kalotaszegi legény táncolt rá. Tehát többen próbálkoztak ezzel a táncos műfajjal és a Cseh tamás dalok koreográfiájával is, amit a pályázatban terjesztettünk ki. Egyelőre erre négy pályázó jelentkezett. Remélhetőleg, meglátva ennek sikerét, hogy igenis lehet koreográfiákat készíteni, jövőre még többen próbálkoznak ebben a kategóriában is.

 

Hogyan bírálják el a pályázatokat?

A pályázatokat mindenkinek elektronikus úton kell elküldenie a dal, a tánc és a vizuális művészet kategóriában egyaránt. Ezt 2014. november 30-ig tehették meg a pályázók. Ezután a zsűri megkapta az anyagokat és egy úgynevezett előértékelést készített. Majd pedig a versenyzők meghívást kaptak erre a január 24-ei találkozóra. Itt a zsűri megnézheti élőben is a produkciókat, hiszen így teljesen más élményt nyújt, mint csak meghallgatni vagy videón megtekinteni. És ezt követően alakul ki a végleges sorrend. Mind a három kategóriában három helyezést hoz ki a zsűri. A díjak elég imponálóak, mivel egy pénzdíjas pályázatról van szó. Az első helyezettek 100 ezer forint, a második 50 ezer, a harmadik helyezettek pedig 30 ezer forintot kapnak kategóriánként.



És kik zsűriznek?

A zsűri tagjait mindig úgy próbáltuk összeválogatni, hogy valamilyen módon kapcsolódjanak Cseh Tamáshoz, illetve az ő értékrendjéhez, munkásságához. A zsűri elnöke Bérczes László, a Kaposvári Csiky Gergely Színház művészeti vezetője, aki Cseh Tamás jó barátja volt és még könyvet is írt róla. A zsűri tagja még Mispál Attila filmrendező, Tóth Zsolt fotóművész, operatőr, Kecskeméti Gábor zeneszerző, Kátai Zoltán énekmondó és Krulik Zoltán a Makám együttesből. Idén Feledy Balázs művészeti író is részt vesz a zsűri munkájában, aki a festményeket és az egyéb képzőművészeti alkotásokat bírálja. A táncos kategóriában sikerült megnyernünk Bozsik Yvette táncművészt és Parais István táncpedagógust, koreográfust, a Szombathelyi Néptáncműhely vezetőjét.

Mire számíthatunk a gálaesten?

Ez az a hely, amikor megnyilvánulni látjuk a pályázatokat, ahol mind a három kategória bemutatkozik. A programok 14 órakor kezdődnek a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban, ahol felállítják a "Keleti pályaudvar Restijét" és a látogatók már a pályaművekből készült kiállítást is megtekinthetik. A dal kategória meghallgatásai 14 órakor kezdődnek, majd 16 órakor a színházteremben a táncprodukciókat láthatjuk. A zsűri 18 órakor értékel, majd ezt követően kezdődik a gálaműsor, ahol a legjobbak mellett Krulik Zoltán és Kátai Zoltán is fellép. A gálaesten Víg Mihály, a Balaton együttes frontembere pedig önálló koncertet ad. Ezen a napon gyakorlatilag minden Cseh Tamásról fog szólni a házban. Folyamatosan koncertfilmeket vetítünk, egy külön kialakított színpadon pedig bárki énekelhet Cseh Tamás dalokat. Az est folyamán Hanák Gábor is megemlékezik Cseh Tamásról, és ezt követően fog kiderülni, kik lettek az idei nyertesek.