Csík Ferencet idézi a háromnapos keszthelyi ünnep

Egyéb

Csik_FerencA városnapot május 31-én, pénteken a sétálóutcai textilek felavatása nyitja, majd Dore Nagy Aladár ?Fények vonzásában? című kiállításának megnyitója követi. A közönség emellett a nyitónapon moderntáncot, néptáncgálát, a Zalai Szimfonikus Zenekar koncertjét, valamint operett-és musicalműsort is láthat.
Szombaton az ünnepi szentmisét követően Deák Ferenc emléktábláját avatják fel a premontrei rendház épületén, illetve a színházban Deák Ferenc életéről nyílik képeslap-kiállítás, a Helikon Kastélymúzeumban pedig öntöttvas kályhákat mutat be egy újonnan nyíló tárlat.

Csík Ferenc tiszteletére lánya, Csík Katalin tart előadást ?Édesapám emléke? címmel: az előadásban Csík Katalin csokorba gyűjtöti a kortársak visszaemlékezéseit és saját emlékeit, amelyekből az önkormányzat támogatásával könyv is készült a 100 éves évfordulóra. Ezután emlékkiállítás nyílik a Balatoni Múzeumban és kihirdetik a keszthelyi olimpikonról szóló vetélkedő és rajzverseny eredményeit is, amelyet a keszthelyi sportoló sírjának koszorúzása követ. Emellett az ünnepi testületi ülésen - június elsején - Ruzsics Ferenc polgármester posztumusz díszpolgári címet adományoz a száz éve született keszthelyi olimpiai bajnok, úszó és orvos Csik Ferencnek.

A jazz-balett bemutató, majd a Jazz Műhely fellépése után a Balaton-parton este 8 órától Rúzsa Magdi ingyenes élő koncertje várja az érdeklődőket. Vasárnap szintén Csík Ferencre emlékezve amatőr úszóversenyt rendeznek az olimpikonról elnevezett tanuszodában, majd este Járai Márk gitárestje után a Helikon Rádió funky-party-ja gondoskodik a jó hangulatról. Sötétedés után lampionos vitorlás-felvonulás lesz a Keszthelyi-öbölben.

Csik Ferenc (1913-1945) Keszthelyen nőtt fel, itt végezte el a tanulmányait és a Balaton-parti városban kezdett el úszni is. Az 1936. évi nyári olimpiai játékokon a 100 méteres gyorsúszásban olimpiai bajnoki címet szerzett.  A 4 × 200 méteres váltóval bronzérmes lett. 1937-ben és 1938-ban is tagja volt a világrekordot úszó ? Zólyomi Gyula, Kőrösi István, Gróf Ödön, Csik Ferenc ? összeállítású magyar gyorsváltónak. Pályafutása során összesen tizennyolc magyar bajnokságot nyert. Az aktív sportolástól 1938-ban vonult vissza. 1939-től részt vett a Bárány István alapította Képes Sport szerkesztésében. 1939 áprilisában Bárány István után rövid időre a magyar úszóválogatott szakvezetője lett. 1940-ben a BEAC főtitkára, 1942-ben a Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagja lett. A keszthelyi Szent Miklós-temetőben helyezték örök nyugalomra. Emlékét a városban több tábla is őrzi, sétányt és tanuszodát neveztek el róla, az önkormányzat egy szobor felállítását is tervezi a móló előtti partszakaszon.
.