Csíksomlyótól Barcaságig

Kultpol

A csíksomlyói ősi Mária-kegyhelyen a hagyomány szerint 1567 óta gyűlnek össze minden év pünkösd szombatján a gyergyói és csíki székelyek, valamint a gyimesi és moldvai csángók, hogy teljesítsék őseik fogadalmát. Abban az évben János Zsigmond fejedelem seregeivel indult a székelyek ellen, a helyiek azonban ellenálltak, és pünkösd szombatján győzelmet arattak. Ekkor fogadták meg, hogy hálából minden évben ugyanazon a napon elzarándokolnak Csíksomlyóra. Azóta a fogadalmi zarándoklat és búcsú jelentős mértékben kiszélesedett, óriási, több százezres, közel milliós sokaság szokott évről évre összegyűlni a Somlyó-nyeregben megtartott ünnepi nagymisére.

 
Május 21-én, pénteken Csíkszeredából, a XIV. Csűrdöngölő Hargita-megyei népi gyermekjáték és néptánc találkozóról jelentkezik Kívánságkosár című műsor. 14.30-tól felidézik A székely gyors második útját. 2009 pünkösdjén 850 zarándokkal a fedélzetén ismét útnak indult a Székely gyors Budapestről. A magyar vonat Erdélyt átszelve jutott el Csíkszeredára a csíksomlyói pünkösd napján és Gyimesbükkbe, az ezeréves magyar határhoz.
 
Május 22-én, 10 és 13.35 órától A zarándokok üzeneteit hallgathatják meg a Duna Televízió nézői. A csíksomlyói búcsúra messze földről érkeznek zarándokok. A környék népe hagyományos módon gyalog teszi meg az utat a kegyhelyig. A búcsú nagymiséjére, a Somlyó-hegyre tartva arról beszélgetnek a zarándokokkal, hogy honnan, milyen lélekkel érkeztek.
 
A Duna Televízió május 22-én 11.30-tól 18. alkalommal közvetíti élő adásban a csíksomlyói ünnepi nagymisét, amelyen az idén Böjte Csaba, a gyerekmentő ferences szerzetes tart szentbeszédet.
 
Szombat éjjel (22.50-től) különös élményben lehet része a nézőknek. A kereszténység ősi hagyománya, hogy a nagy ünnepekre virrasztással, böjttel készülnek a hívek. Csíksomlyón ez már csak azért is így van, mivel a sok százezer zarándok közül nem jut szállás mindenkinek. Idén második alkalommal a Duna Televízió közvetíti a virrasztást a Kis-Somlyó-hegyről és a Csíksomlyói Kegytemplomból.
 
Május 23-án délelőtt (10.25) a nézők is végigkövethetik a zarándokvonatok útját. A Székely gyors és a Csíksomlyó expressz másfél ezer zarándokot segít eljutni a csíksomlyói búcsúba. Másnap, még mielőtt hazajönnének, tovább utaznak Gyimesbükkre, a történelmi Magyarország legkeletibb pontjára, ahol a Rákóczi-vár romjai figyelmeztetik az utast: más ország kezdődik itt, ha továbbmegy. Két évvel ezelőtt újították fel az itt álló, utolsó MÁV-őrházat, tavaly pedig a Kontumáci ? azaz vesztegzári ? kápolnát. Régen ugyanis, aki kelet felől be akart belépni Magyarország területére, két hétig vesztegzár alatt kellett maradjon. Nekik épült anno ez a kápolna. Idén a Gyimesi-szorosban az ország határainak védelme során hősi halált halt katonák emlékhelyét avatják fel a délben kezdődő szentmise után.
 
Vasárnap 10.45 Papp László Hiszek a romokon című rock-oratóriumát sugározzák. A Gyulafehérvári Egyházmegye tavaly ünnepelte fennállásának ezredik évfordulóját. Erre az alkalomra írta Papp László ifjúsági lelkész ezt a könnyűzenei összeállítást.
 
Vasárnap 12 órától kapcsolják Gyimesbükköt, ahol pünkösd vasárnapi szentmisét láthatnak a nézők a Kontumáci-kápolnánál. Szentbeszédet mond: Papp László. Ezt követően 13 órától a Hősök emlékművének megáldását közvetítik.
 
13.25-től Tárogató a Rákóczi-vár faláról, vonulás az őrházhoz  címmel látható műsor. A legkeletibb vasúti őrházat a Gyimes völgyében már le akarták bontani, de két évvel ezelőtt felújították. A Rákóczi-vár tövében áll, idáig jönnek el a magyar címeres mozdonyok. A gyimesbükki pünkösdvasárnapi ünnepnek ez a záró mozzanata, ekkor hangzanak el az ünnepi beszédek, himnuszok.
 
Május 24-én, hétfőn 10 órától ismét élő Kívánságkosárral jelentkeznek, ezúttal Hétfaluból köszönti nézőinket Katona Erika és Banner Géza. A csíksomlyói búcsúból hazafelé tartva, pünkösdhétfőn, a barcasági csángók vendégei lesz a Duna Televízió.