Czóbel-kiállítás nyílt Szentendrén

Egyéb

?A tárlat több szempontból is különleges. Egyrészt egy olyan művészegyéniség életútját mutatja be, aki már pályája legelején is elismert alkotó volt nemcsak Magyarországon, de a nemzetközi művészközösségekben is. Másrészt ennyire sokrétű Czóbel-kiállítást legutóbb ? még a művész életében ? az 1970-es évek legelején tekinthette meg a nagyközönség, ráadásul több olyan műalkotást is, amelyek száz éve nem szerepeltek sem magyarországi, sem külföldi tárlaton, s amelyek a legfrissebb kutatások során kerültek csak elő? ? mondta megnyitó beszédében Hammerstein Judit.

 

Czóbel életútját felidézve elmondta: a nagybányai indulást követően Münchenben, később Párizsban tanult, ahol a francia Fauves-okkal állított ki a legnevesebb párizsi szalonokban. Bár Nagybányán bemutatott harsány képei megosztották a művésztelepet, vastag körvonalai, erős színei mintává váltak a fiatal festőnemzedék körében. Hazatérését követően az újítók között működött, előbb a ?neósok? egyik vezéregyénisége, majd a Nyolcak kiemelkedő alakja volt. Ez utóbbi művészcsoport szélesítette ki a Szinyei- és Munkácsy-hagyományon alapuló nemzeti művészet határait, és az európai trendeknek megfelelő, mégis sajátosan magyar művészetet hoztak létre.

 

A Czóbel, egy francia magyar című kiállítás 2014. augusztus 31-ig látható a MűvészetMalom ? Modern és Kortárs Művészeti Központban Szentendrén. A tárlat fővédnöke Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, kurátorai Barki Gergely, Bodonyi Emőke, Jurecskó László és Kratochwill Mimi.