A művésznő az indoklás szerint mély humánumáért, az örök emberi értékek tiszteletéért, nemzedékeket helytállásra nevelő hiteles színművészeti teljesítményéért kapta az elsősorban erkölcsi elismerést jelentő kitüntetést. A bensőséges és megható ünneplés után - természetesen - róla és a gyerekekről beszélgetünk.
- Biztos sok ezredszer kérdezik tőled, hogyan lettél a gyerekek kedvence?
- A gyerekek számomra a legfontosabbak, de hogy hatni tudok rájuk, arra véletlenül jöttem rá. Korábban nem tudtam erről a képességemről hogy kapcsolatot tudok teremteni velük a színpadról.
- Féltél tőlükl?
- Nem, de meg kell mondanom, néha úgy érzem, aki kiáll azok elé, akik kint ricsajoznak, üvöltöznek, és azt hiszi, elhallgatnak, vagy bármire is odafigyelnek, az egy őrült. Komolyan mondom, néha ezt gondolom magamról, aztán kimegyek és annál nagyobb sikerélmény nincs, mint amikor elhallgatnak, vagy énekelnek velem, válaszolnak nekem. A gyerekeket "megkapni" hihetetlen jó érzés.
- A kamaszoktól se tartottál?
- Dehogynem, ki se mennék közéjük, mert ők úgy érzik, már kinőttek az óvodás mesékből, énekekből,... igaz, később újra felfedezik ezeknek a verseknek, daloknak az értékét. A 12 és 18 év közötti korosztály másban talál örömet, és ez természetes.
- Nagyon mások a kamaszok?
- Persze, de ez a normális, a serdülők elkezdenek fizikailag, is szellemileg is változni, egyre többet tudnak, és elhagyják azt, amit 2-3 évvel korábban még szerettek. De nekem az a fantasztikus élményem, hogy huszonévesen, harmincon túl újra visszatérnek.
- Hozzák a saját kisgyereküket...
- ...vagy nem. Sokszor jönnek gyerek nélkül. Ezért is kezdtem az utolsó három lemezemre olyan dalokat is feltenni, amelyek nemcsak gyerekeknek szólnak.
- A Hívd a nagymamát című lemezeden a záródal Szabó Lőrinc Ima a gyermekért című verse. Ez a dal is ilyen?
- Igen, ezt is Republic együttes frontembere Cipő zenésítette meg. S ugyanő készített zenét Nagy Bandó András Nem értem című verséhez, amiben ugyan a Piroska és a farkas szerepel, de inkább a felnőttekhez szól. Vagy Tóth Kriszta Altatóját egy barátom temetésén szavaltam, és a pap is megrendült tőle.
- Foglalkoztat a korod?
- A Bródy azért írta nekem A dal ugyanaz marad című nótát, mert meséltem neki: gyermek nélküli felnőttek is beülnek a nézőtérre. A dolgok változnak körülöttünk, de Micimackó mindig Micimackó marad. Azok a dalok, amelyeket az ember gyerekkorából őriz, nem változnak, de énfelettem is eljár az idő...
- ...nem számít, én az unokáimat ugyanolyan lelkesedéssel viszem a koncertjeidre, mint harminc éve a fiaimat. És ami a lényeg: ők ugyanúgy élvezik és örülnek a zenének, mint a szüleik annak idején. (Meg mint én) Lehet, hogy az évek múlnak, de Halász Judit ugyanaz maradt.
- Csak közben nagymama lettem.
- Az új lemezed borítóján láttalak a két szép unokáddal. A Szeresd a testvéred nekik készült?
- Nekik is. Eléggé megviselte az elsőszülöttet a kicsi, a második érkezése. De azt hiszem minden több gyerekes családban így van.
- Biztos szeretni fogják a dalokat. Az unokáid ihlették? Mit szabad tudni róluk?
- Sajnos távol vannak, Amerikában élnek. A nagyobbik Félix-Sámuel (így kötőjellel írva) hároméves, az öccse Maximilián (Maxinak hívjuk) másfél éves. Mint látod a borítón, gyönyörűek. Félix-Sámuel (így hívja saját magát is) imádja a könyveket, bár még nem tud olvasni, de rendületlenül "olvas", mindene a mese.
- Szoktál neki mesélni?
- Persze. A skype-on keresztül, és kijavít, ha változást hall a szövegben.
- Másképpen állítasz össze egy lemezt, készülsz koncertre, mióta nagymama lettél?
- Biztosan, de hogy máshova kerülnek hangsúlyok, fontossági sorrendek változnak, ez mindenkinek minden életszakaszáról elmondható. Az alapvető dolgok nem változnak, körülöttünk viszont minden. Azt hiszem a lényegről:, a családról, gyerekekről, nevelésről, munkáról, örömről és bánatról, nagymama fejjel is ugyanazt gondolom - és dalolom.
Maecenas-díj
A díjjal az alapítók azt a célt szeretnék szolgálni, hogy a társadalom számára konkrét emberi példákkal bizonyítsák: uniformizált világunkban fokozott jelentősége van az egyének, különösen az értelmiségiek felelősségének. A Maecenas-díjat példaadó életműért, az örök erkölcsi értékek közvetítéséért ítéli oda a Maecenas-díj bizottság. 1988-as alapítása óta, három év kihagyása mellett, tizenheten vehették át, többek között Koncz Zsuzsa, Kocsis Zoltán, Zenthe Ferenc, Kányádi Sándor.