Dán fotók az 1956-os forradalomról

Kultpol


AjandekDaniabol_VagnHansen_NemzetiMuzeum_D__FO20081028003.jpg
Vagn Hansen

Mint azt Mads Sandau-Jensen, a Dán Királyság nagykövete a kiállítás megnyitóján kiemelte: Dánia egy emberként követte Magyarország harcát a szovjet túlerővel szemben. Az 1956-os események a dánokban felháborodást váltottak ki, amely humanitárius erőfeszítésekbe, tettvágyba csapott át, különös hangulatban folyt a gyűjtés a magyaroknak. Az iskolák bezártak, a gyerekek is segítettek, s a televízió minden este beszámolt a gyűjtés eredményéről.

Három hét alatt több millió korona gyűlt össze, s a dán kormány határozott az első 1000 menekült befogadásáról is - idézte fel az 1956-os történéseket a dán nagykövet, emlékeztetve az összegyűlteket arra is, hogy a nemzetközi politika másként értékelte a helyzetet. Finom humorral átszőtt beszédében kiemelte: a kiállításon két ember szerepel, a 15 esztendős Erika és a ma 94 éves dán fotós, aki élő legendává vált, hiszen képein nem csupán egy európai epizód, de a kamera mögött álló ember sorsa is kisejlik.


AjandekDaniabol_VagnHansen_NemzetiMuzeum_D__FO20081028011.jpg
vagn Hansen: Erika géppisztollyal a Corvin-közben

Henning Schultz, Koppenhágában élő földrajztudós, aki a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozta a Billed Bladet példányait, elmondta: a hetilap november 13-i címlapján egy 15 éves kislány, Erika látható egy dobtáras géppisztollyal, s tekintete nem engedi el a néző tekintetét. Megható kép - hangsúlyozta Schultz, aki úgy döntött, megkeresi a fotón látható lányt. Helyette a fotóst, Vagn Hansen dán fotóriportert és fényképeit találta meg, majd felvette a kapcsolatot a budapesti Magyar Nemzeti Múzeummal, amelynek azonban nem volt pénze megvásárolni a fotográfiákat.

Henning Schultz közreműködésének köszönhetően két dán alapítvány megvette, majd a múzeumnak ajándékozta a 12 képet, amely 1956 novemberében készült. A képek között található az Erikáról készült fotó is. Mint azt a földrajztudós elmondta, a kislány, aki Dániában ikonná, a bátorság és a remény szimbólumává vált, valószínűleg november 7-én vagy 8-án meghalt: amikor sebesülteket segített menteni, egy szovjet géppisztolyból halálos lövés érte.

Szikossy Ferenc, a múzeum főigazgató-helyettese azt hangsúlyozta, hogy kevés olyan 1956-os fotográfiája van az intézménynek, amelyet nem magyarok készítettek, ezért is fontos ez az anyag, hiszen más szemszögből, más nézetből világít azokra az eseményekre, amelyeknek mi magyarok részesei voltunk. A dán fotóriporter, Vagn Hansen megdöbbentő felvételein megelevenedik a harcok utáni Üllői út, a Köztársaság téri pártház ostromát követően a holttestek elszállítása, katonák és felkelők egy T-34-es harckocsin a romos Kilián laktanya előtt, meggyalázott holttest a Kenyérmező utcában, Mindszenty József hercegprímás és felkelők csoportjai is.