A deportált zsidókra emlékeztek a romániai Szatmárnémetiben

Kultpol


szatmarnemeti_vardombutca_zsinagoga.jpg
A Várdomb utcai zsinagóga Szatmárnémetiben

(MTI) - Décsei Miklós, a szatmári zsidó hitközség vezetője emlékezett meg a hat évtizeddel korábban történt eseményekről - írta hétfői számában a Krónika című kolozsvári napilap. 1944 tavaszán már egyértelművé vált, hogy Németország elveszti a háborút, ennek ellenére a magyar hatóság elrendelte Észak-Erdélyben a zsidók összegyűjtését ? emlékeztetett a hitközség vezetője.

   
A szatmári gettóba több mint 19 ezer embert zsúfolt össze a csendőrség. Sokan kétségbeesésükben és az élelemhiány miatt öngyilkosok lettek ? tette hozzá Décsei.
   
Szatmárnémetiből összesen hat szerelvényt indítottak a haláltáborokba, azonban a deportáltak pontos névsora nem maradt fent. A szatmári lakosság annak idején vegyes érzelmekkel viszonyult a zsidók deportálásához, egyesek tapsoltak, mások sírtak, és voltak, akik segíteni próbáltak. Az auschwitzi táborba megérkezett szatmári zsidók egy részét egyenesen a gázkamrába vitték, másokat munkára fogtak, nyolcvan százalékuk ott lelte halálát ? mondta.
   
Szatmárnémetiben napjainkban az akkori zsidóság létszámának alig egy százaléka él. A közösség egykoron a lakosság negyedét tette ki, és nagyban hozzájárult a város gazdasági és kulturális fejlődéséhez. Amíg az 1910-es népszámlálás szerint a 33 ezres város lakosságából 7200 volt a zsidó felekezet tagja, addig 1992-ben a 132 ezerből csak 58 vallotta magát zsidónak a városban.
   
A megemlékezésen a résztvevők elhelyezték az emlékezés köveit az áldozatok emlékművénél, és gyertyagyújtással tisztelegtek a deportáltak emléke előtt.