A Digitális emlékezet: az újságírás és archiválás új formái panel a hálózaton felhalmozódó információ, tudás, tapasztalat és szakértelem szerkezetét vizsgálja, és arra keresi a választ, hogy a digitális archívumok, különös tekintettel a szabad hozzáférésű, közösségi vagy egyéni archívumokra, hogyan formálják át viszonyainkat saját egyéni és közösségi identitásunkhoz, valamint a fennálló intézményi rendhez.
Az információk instant hozzáférhetősége, ellenőrizhetősége, illetve az a lehetőség, hogy ki-ki maga is hozzájárulhat az archívumok tartalmához, radikálisan új helyzetet teremt a korábban könyvek és könyvtárak által uralt térben. A posztkommunista térség országaiban e kérdés azzal a felvetéssel is kibővül, hogy a nagy, állami, titkosszolgálati archívumok korát követően milyen jövő áll az ilyen kollaboratív archívumok előtt.
A résztvevők:
Rick Prelinger (Prelinger Archives)
Rév István (Open Society Archives)
Paula le Dieu (BBC Creative Archives)
Hassan Mneimneh (Iraq Memory Foundation)
A konferencián közel száz kutató, aktivista és művész vesz részt a világ minden pontjáról Indonéziától Nigérián át az Egyesült Államokig. A résztvevők életrajza megtalálható a konferencia weboldalán.
(MOKK)