camera-1149041_960_720
Fotó: pixabay.com

Az indoklás szerint a neves alkotók Kovács Lászlóhoz és Zsigmond Vilmoshoz hasonlóan nemzetközi produkciókban is kiemelkedő operatőri munkájukkal hívták fel a világ figyelmét a magyar operatőri iskolára. A díjátadón Kovács László és Zsigmond Vilmos özvegye is részt vett. A díjakról döntő zsűri tagjai között volt Lajos Tamás operatőr-producer, Nagy András operatőr, Káel Csaba rendező és Novák Emil operatőr, a Magyar Filmakadémia elnöke, a díj alapítója. A zsűri 36 nevezett alkotás megtekintése után ítélte Balázs István Balázsnak, a Wonder és a Semmi sem történt című filmek operatőrének a diákkategória díját. Az elismeréssel a fiatal alkotó 50 ezer dollár értékű Sparks Kft. ? Panavision filmes kameracsomagot és a Magyar Filmlabor egymillió forint értékű laborszolgáltatását kapta, egyúttal az NMHH is neki ítélte oda bruttó 500 ezer forintos pénzjutalmát.

 

A 33 éves Balázs István Balázs a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Máthé Tibor osztályába jár, a szakma tudásának alapjait a Czibolya Kálmán vezette Makói Videó- és Művészeti Műhelyben szerezte meg. Tanyafilmjét bemutatta a Duna Televízió, majd elnyerte a Berlini Médiafesztivál Ezüst és Arany Csapóját, 2014-ben pedig a Kodak nemzetközi ösztöndíját is.


balazsistvanbalazs_600x600.png
Balázs István Balázs

 

A magyar operatőriskola két kiemelkedő alkotójáról, Kovács Lászlóról és Zsigmond Vilmosról elnevezett verseny a 2004-ben, Novák Emil által alapított Aranyszem Operatőr Verseny helyét vette át. Mivel Zsigmond Vilmos fontosnak tartotta és a kezdetektől támogatta a diákmezőny győztesét az Aranyszem Operatőr Versenyeken, ezért idén első alkalommal csak a diákkategóriában adtak át díjat. A szervezők hangsúlyozták: azt szeretnék elérni, hogy a Kovács László és Zsigmond Vilmos operatőr verseny egyenrangú legyen a Camerimage nemzetközi operatőrfesztivállal.

 

A Kovács László és Zsigmond Vilmos operatőr verseny támogatója a Sparks Kft., a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Nemzeti Filmalap.

 

Forrás: MTI