Egerben vendégeskedik a Kultúra.hu

Egyéb

A június 26-án kezdődő négynapos fesztiválon számos kiállítás, folkzenei koncert és gyermekprogram várja a látogatókat. Kiállítással emlékeznek meg például a tavaly váratlanul elhunyt, a hazai táncházmozgalom egyik alapítójára, Halmos Bélára, aki szinte állandó közreműködője volt a Kaláka Fesztiváloknak, de tárlaton ismerhetjük meg a 460 éve született Balassi Bálintot, a magyar szerelmi líra első művelőjét. A folkzenei koncertek mellett ? fellép többek között a Benkó Dixieland Band, Ferenczi György és a Rackajam, valamint a Parno Graszt ? egri kézművesvásárt és filmvetítéseket is szerveznek, utóbbit Illés György világhírű, száz éve született operatőr emlékére.

A fezstivál látogatói részt vehetnek továbbá az Eger-regE túra váárosismerkedési játékon, melyen a játékosok egy játéklapot kapnak miután regisztráltatták magukat Információs irodánkban, a Dobó téren. A kérdések úgy követik egymást, hogy a válasz juttatja el a játékost következő helyszínre, így lépésről lépésre ismerhető meg a belváros. A kitöltött játéklapokat a felvétel helyén adják le a résztvevők. A játék nem időre megy, így győztest nem hirdetünk, sorsolással naponta 3-3 játékost díjazzunk.


A Kultúra.hu pódiumbeszélgetéseinek keretében a vendégünk lesz Gryllus Dániel, Pál István "Szalonna", a Vujicsics együttes és a Symple English is, továbbá Habis László polgármestert kérdezzük a városról, Doncsev Andrást pedig az NKA működéséről. Utóbbi beszélgetést az Alap Igazgatóságának munkatársai követnek: részletesen beszámolnak az NKA-t érintő jogszabályváltozásokról, valamint a szakmai kollégiumok aktuális pályázati felhívásairól. Tájékoztató előadást és beszélgetést szervezünk továbbá az új magyar könnyűzenei programról, a Cseh Tamás Programról. A Kultúra.hu a beszélgetések mellett szépirodalmi olvasósarokkal is várja az érdeklődőket.

A fesztivál rövid története

1969. november 26-án, a budapesti Ádám sörözőben alakult meg a Kaláka együttes, mely magyar és külföldi költők megzenésített verseivel gyorsan népszerű lett itthon és külföldön egyaránt. Miskolcon is sokat muzsikáltak. Onnan érkezett az első nagyobb felkérés is: kellene valamilyen nyári zenés produkciót létrehozni a Diósgyőri várban. A Kaláka akkor már több nyugat-európai folkfesztiválon is fellépett, így hamar megszületett az ötlet egy folkzenei fesztivál megvalósításáról, a Diósgyőri várban. Az első rendezvény 1980 júliusában volt.

A rendszerváltásig a Városi Művelődési Központ szervezte a fesztivált, de ? amikor megszűnt az intézmény ? új lehetőséget kellett találni. Átmeneti megoldások után a fesztivált 1993 óta a Kaláka Alapítvány szervezi.

A Kaláka Fesztiválon a kezdetektől jelen volt a folkzene valamennyi műfaja, stílusirányzata az autentikus népzenétől az énekelt versen át, a folk-jazz, folk-rorck, blues és világzenéig.

Az első rendezvény még kétnapos volt és csak egy színpadon tartottak koncerteket. Az utóbbi csaknem 20 évben két színpadon felváltva zajlottak előadások, a programok egy része átkerült más miskolci helyszínekre és újabb ötletekkel gazdagodott. Ilyen volt például a Verskoncert (költők és előadóművészek közreműködésével), a jazz-koncert (hazai és külföldi fellépőkkel), a tehetségkutató verseny (fiatal előadók számára bemutatkozási lehetőséget biztosítva), a kiállítások, a templomi hangversenyek, a filmvetítések. Most pedig ismét új fejezett kezdődik a fesztivál életében, Egerben.