Egy angol úr a labirintusban - STING: THE BEST OF 25 YEARS

Egyéb

25 év munkásságában úgy el lehet veszni, mint egy labirintusban, ezért a művész fonalat adott a kezünkbe, az idő fonalát, hogy akkor kezdjük a bolyongást, amikor Sting megjelentette első The Dream Of The Blue Turtles kissé modoros című albumát 1985-ben. Szabályos az első diszk szerkesztése, hogy az első négy lemezből (The Dream Of The Blue Turtles, Nothing Like The Sun, Soul Cages, Ten Summoner?s Tales) négy-négy dalt választottak, mintha létezne a popban valamiféle aranymetszés. Kedvünkre való a keményre kalapált koncepció, hiszen a válogatásoknál az időrend az egyetlen elfogadható szerkesztési elv.
 
Ráadásul Sting minden dalnál jelzi a megjelenés dátumát, az albumok címeit és egyéb kredit adatokat. És arról még nem beszéltünk, hogy a felvételeket természetesen remaszterizálták, így az ?alapból is atom hangminőségű? és briliáns módon hangszerelt dalok úgy szólnak, hogy minden hifista örömében megbont egy palack Gere Kopárt a jó borokat kedvelő Sting tiszteletére.
 
 

A második diszken, mely az 1994-es Fields Of Gold című válogatáslemez új dalával, a When We Dance-szel indít, már borul a koncept, aztán a Mercury Fallingról is csak három, míg a Brand New Day-ről csak két szám szerepel. Ha már elkezdtük ezt a könyvelést, fejezzük is be: a Sacred Love-ról ismét három szerzemény került fel, aztán jönnek a csemegék, a koncert és szimfonikus változatok.

Itt jegyezzük meg, hogy már a labirintus szabályai szerint visszaérünk a kezdetetekhez, hiszen a Russians 2010-es koncertváltozata természetesen visszavezet minket 1985-ig, amikor is a dal először megjelent. Sőt, a már atavisztikusnak tűnő múltba is teszünk egy-egy apró kitérőt, hiszen elhangzik a Police-repertoárból a Message In A Bottle és a Demolition Man 2005-ös koncertváltozata is.
 
A 60 éves Sting 25 éve lépett szólópályára, hogy dzsesszes, reggae-s, countrys és világzenés esettanulmányokkal szórakoztassa a közönségét. És mivel a labirintusok tele vannak talányokkal, elgondolkodhatunk azon, hogy miért nem szerepeltek dalok a Songs From The Labyrinth című barokk zenét tartalmazó lemezéről.
Nos, a művész olyan felvételekből állította össze a kollekcióját, melyen csak saját szerzeményei kaptak helyet. De nem baj, mert itt van az If You Love Somebody Set Them Free, a Moon Over Bourbon Street, az Englishman In New York, a They Dance Alone, a Fragile, a We?ll Be Together, a Shape Of My Heart és a Desert Rose is.