Egy apátnő igazsága

Egyéb

recei_tamas2
Réczei Tamás író-rendező
Fotó:MTI

A színmű, megpróbálja mindkét oldalt érintve bemutatni a Ciszterci apácák eddig rejtve maradt üldöztetésének, bebörtönöztetésének és szabadulásának történetét, és a megfigyeléseiket vezető tartótiszt sorsát.  A rendező egy egykori ciszterci rendben szolgáló apátnő memoárja alapján készítette el az életét bemutató színdarabot. 


Az előadást különleges formában, miliőben láthatja a közönség, hiszen a Nemzeti Színházban helyet kapó vendégjáték egy felolvasó színházi est keretében mutatja be a művet. ?A Hangyabolydulás című művem júniusban 174 mű között harmadik helyezett lett a szombathelyi Weöres Sándor Színház drámapályázatán, jó lenne, ha felfedezné magának valaki? ? fejtette ki Réczei Tamás, író-rendező, utalva arra, hogy kíváncsi lenne más rendezői nézőpontra is a saját darabját illetően. ?Fantáziában az ember továbbléphet az íróasztalnál, mint a próbateremben, hiszen utóbbi esetében számos tényező megköti a kezét. Talán éppen ezért lenne érdekes számomra, ha más rendezésben látnék egy általam írt darabot? ? mondta a rendező, aki nem először állítja színpadra saját munkáját. A Magyar Színházban a Néró, a véres költő, Kecskeméten pedig a Déry Tibor életén alapuló, eredeti dokumentumok alapján írt Szerelem is az ő nevéhez kötődik. Emellett a Hangyabolydulást követően az apácaüldöztetés egy másik vetületéről is darabot írt Szabadságkórus címmel, ezt december 4-én mutatták be Kecskeméten. Míg előbbi mű visszaemlékezés, az újabb darab lineárisan meséli el az apácák és szerzetesek történetét.

A január 13-án látható Hangyabolydulás alapszituációjában szereplő apátnő és egykori tartótisztjének emlékei asszociatív módon kerülnek be a színre, az egykori tartótiszt által kimenekített III/III-as ügyiratokat, rendszertelen módon lapozza fel a múltjának titkos részleteit erőszakosan követelő hősnő. A darabban 1950-től napjainkig idéződnek meg a ciszterci rend üldöztetésének, feloszlatásának és földalatti életének különböző epizódjai, miközben a két idős ember szinte élet-halál harcot vívnak egymással a maguk igazáért.