Egy dániai aranyleleten bukkant fel az eddigi legrégebbi utalás Odin istenre

Egyéb

Dán kutatók azonosították az eddigi legkorábbi ismert írott utalást, amely Odint, a skandináv és germán mitológia egyik legfontosabb istenét említi.

A feliratra egy 2020-ban Nyugat-Dániában feltárt vékony, díszes aranylemezen – úgynevezett brakteátán – találtak rá. Az egyoldalas aranyvereten ez áll: „Ő Odin embere.” Szakértők szerint a lemez valószínűleg egy ismeretlen királyra vagy nagyúrra utalhat.

Az aranylemez egy csészealj nagyságú, medálokat és ékszerré átalakított római pénzérméket is tartalmazó, körülbelül egy kilogrammos aranylelet része, amelyre a Jylland-félsziget középső részén fekvő Vindelev falujában találtak rá. Szakértők szerint a kincset 1500 évvel ezelőtt ásták el: talán azért, hogy elrejtsék az ellenség elől, vagy azért, mert az istenek kiengesztelésére szolgáló adománynak szánták. Odin az északi mitológia egyik főistene volt, akit gyakran hoztak kapcsolatba a háborúval és a költészettel.

Lisbeth Imer, a múzeum rúnaszakértője elmondta: a felirat az első kézzelfogható bizonyíték arra, hogy Odint már az ötödik században tisztelték, legalább 150 évvel korábban, mint ahogy azt eddig feltételezték. A mindeddig legrégibbnek tartott Odin-szöveg egy dél-németországi brosson található, amelynek keletkezését a hatodik század második felére teszik.

Fotó: Arnold Mikkelsen / Dán Nemzeti Múzeum