Egy helyen Magyarország minden kincse

Egyéb

Hazánk legnagyobb arborétumában, a Kárpát-medence mértani középpontjában 2013. április 10-én nyílt meg az ország legújabb látványossága: a szarvasi Mini Magyarország. A hazánk történelmét, hagyományait, építészeti nevezetességeit bemutató makettpark megalkotását a brüsszeli Mini Europe ihlette. A rendkívül részletgazdag makettek készítése és a park kialakítása közel 9 hónapon át zajlott 12 szakember ? köztük elismert képzőművészek -, és több mint 50 kivitelező munkás közreműködésével.

A makettek készítésével a Set Making Kft-t bízták meg, melyet Hankó Gábor alapított. ?Eredetileg díszletek kivitelezésével foglalkozunk, és a díszlettervezés tapasztalatait fektettük át a makettek készítésébe. Gyakorlatilag a díszletek is makettek, csak nagyobb mértékben? ? mesél a munkáról Hankó Gábor.

?Az adott épület mását mindig az eredeti tervező alaprajza szerint készítjük el. Első lépésként a levéltárakban és különböző forráshelyeken összegyűjtjük a nevezetességekről a dokumentációkat, valamint az interneten nézünk képeket, illetve a helyszínre is elmegyünk fotózni. Ezután a kért méretarányhoz az alaprajz szerint lekicsinyítjük a tervet, és ehhez méretezzük a falakat. A munkának ezt a részét én végzem.?

A speciális technológiai kivitelezésnek köszönhetően a kicsinyített épületek a zord időjárási körülményekkel szemben is ellenállóak, amit a márciusi télben már bizonyítottak. ?Az első kiállított makettek vízálló vázból készültek, amelyre műgyantából öntöttük a különböző anyagokat, és azok lettek egymásra ragasztva. De sajnos a víz mindenképp utat talál magának, így ezeket javítani kellett. A második turnusban készült makettek már habosított pévécéből és műgyantából vannak, és most úgy néz ki - egy év távlatában - hogy ez a jó megoldás. Azonban hiába vagyunk a 21. században, a festést évente restaurálni kell. Muszáj egy kicsit javítani imitt-amott, mert nem találtunk még olyan festékanyagot, ami az UV-sugárzást bírja? ? meséli a Kft. tulajdonosa.

A Mini Magyarországban a látogatók találkozhatnak többek között a Diósgyőri várral, az Esztergomi bazilikával, a Gödöllői Grassalkovich-kastéllyal, a Gyulai-várral, a tatabányai Turul-emlékművel, a Tihanyi apátsággal és a Kaposvári Csíky Gergely Színházzal. Tavasztól pedig interaktív elemekkel is elkápráztatja a vendégeket néhány makett, mint a Fertődi Esterházy-kastély, a Debreceni református nagytemplom és az Egri vár.

?Az Egri várnál azt kérték, hogy legyen egy csatajelenet, de ezt nehéz volt kivitelezni, így csak figurákat raktunk ki. Ekkor jutott eszembe az Egri csillagok, melyben azt üzenik a törökök, hogy: Mindenki halál fia, aki nem adja meg magát! Erre Dobó kiadja a koporsóját. Ennek mintájára készítettünk egy távirányítós minikoporsót, ami gombnyomásra kiemelkedik a várfal mögül. Az interaktív elem lehetővé teszi, hogy a szülők és az idegenvezetők megállva a várnál, meséljenek gyerekeknek az Egri csillagokról. Az Operaház makettjében pedig Ókovács Szilveszternek, a Magyar Állami Operaház főigazgatójának közreműködésével Kodály Zotán Háry János című daljátékából a Toborzó dal csendült fel ? Melis György előadásában.?

Az épületek mellett áprilisban debütáltak a magyar vasúttörténet legendás mozdonyainak, valamint a balatoni vitorlázás ikonikus hajóinak kicsinyített másai is. A járműveket nem csak megcsodálni, de irányítani is lehet. A mozdonyok egy gombnyomásra indulnak a következő állomásra, így a legkisebbeknek is felejthetetlen élményt nyújt a szarvasi kirándulás. ?Egy céggel kooperálva készítettünk egy vonattávvezérlő-rendszert, ami gombnyomásra indítja el a vonatokat. Amikor beérkeznek egy-egy állomásra, bemondják az állomás helyét, majd továbbindulva azt is, hogy hová mennek. Most pedig azon dolgozunk, hogy a Kisfaludi gőzös tudjon körbe-körbe menni a Balatonon. Így 3,5 méteres utat tesz meg a hajó a vízen. Az ilyen apró ötletek mindig fontosak, mert odakötik a látogatókat a makettekhez? ? meséli Hankó Gábor, aki azt is megosztja velünk, melyek a kedvenc makettjei.

?Az én két kedvencem a Szeged dóm és a Debreceni református Templom, mert az volt a legelső makett, melynek az elkészítése felett bábáskodtam. Hogy úgy mondjam, ez az én saját gyermekem, melynek a legutolsó kis kockáját is én készítettem.?

A makettpark folyamatosan újul és bővül. A zenélő épületeket, mozdonyokat és vitorlásokat az új Ybl-makett követi, melyet idén nyáron, július 18-án adnak át ünnepélyesen az Ybl-emlékév alkalmából. ?A makett a Szabadkígyósi Wenckheim-kastélyt fogja ábrázolni 1:50-es méretarányban. Az arborétumi helye mindenféleképpen Békéscsaba közelében, a Körös-Maros Nemzeti park területén, Szabadkígyóson lesz, hiszen a park kialakításánál igyekeztünk Magyarországot leképezve, minden emlékművet a maga tájegységében elhelyezni.?