Az idei év arculatát műanyag emberkék ? Playmobil-figurák ? határozzák meg. Ahogy a húslevesben alámerülő, saját gyermekségét és hús-vér világát fürkésző műanyag búvár, a Budapesti Őszi Fesztivál házigazdái is azt az állapotot szeretnénk előhozni a kortárs művészetek által, amelyben a rácsodálkozás boldogsága, a kíváncsiság öröme, az újdonság varázsa a meghatározó. A gyerekkort.
Október 15-én és 16-án az elmúlt évad német nyelvű színházi életének egyik sikerdarabja, a Schauspiel Graz és a Szputnyik Hajózási Társaság szavak nélküli színpadi videovíziója Az óra, amikor semmit sem tudtunk egymásról című Peter Handke-darab nyomán. Az őszi fesztivál másik nemzetközi hírű színházi produkciója a Budapestre visszatérő német dokumentarista színházi csapat, a Rimini Protokoll nevéhez fűződik. Október 14-i és 15-i előadásukon nem a szívtranszplantáció lesz a téma (mint négy éve a B?F-ön) és nem Marx Tőkéje (mint tavaly a Budapesti Tavaszi Fesztiválon), hanem az egyiptomi müezzinek és az államhatalom viszonya.
Ugyancsak izgalmasnak ígérkezik Balázs Zoltán nyers és kegyetlen Platonov-értelmezése: Csehov darabja október 16-án és 17-én lesz látható a Maladype Színház produkciójában. Hogy színháznak nevezhető-e, az majd a helyszínen kiderül: a West-Balkán új helyszínén nagyszabású produkcióban mutatkozik be zenészekkel, képzőművészekkel és táncosokkal karöltve a SZAKKÖR társulata. Fő az illúzió! című estjük témája a huszonhat éves Skála Metro.
A kortárs zenére éhes közönség étvágyát szokás szerint idén is kielégíti az őszi fesztivál. Október 8-án Budapest vendége lesz a világhírű Strasbourgi Ütőegyüttes. Grisey és Xenakis egy-egy itthon még soha nem játszott művét és Alessandro Solbiati legújabb darabjának ősbemutatóját hallhatjuk majd. A progresszív kortárs zene műhelyeként ismert legendás Új Zenei Stúdió éppen negyven éve, 1970-ben alakult. A négy évtizedet október 17-én délután öttől éjfélig tartó négyrészes koncerten idézik fel, olyan előadók segítségével, mint KocsisZoltán, Ránki Dezső, Palya Bea, vagy az Amadinda Ütőegyüttes.
Ritka manapság a kortárs operabemutató, a Budapesti Őszi Fesztivál programjában mégis megtaláljuk: Márta István és alkotótársainak Csodálatos mobilvilág című, hangokra és térerőre komponált ?operatóriuma? posztmodern világunk igen szórakoztató zenés színpadi leképezésének ígérkezik (ősbemutató: október 9-én). S ha zene, természetesen a könnyebb műfajok sem maradhatnak ki: az elektronikus zenei szcéna három sztáregyüttese ad közös koncertet október 16-án. Az úgynevezett ?electronic body music? képviselői a partyra vágyó ifjúság és az underground életérzésben otthonosan mozgó értelmiség számára egyaránt mozgalmas estét ígérnek.
A táncművészet terén talán soha nem volt olyan erős a B?F műsora, mint 2010-ben. Október 8-án és 9-én lép fel a fizikai táncszínház legendás kanadai alakja, a Bessie-díjas Louise Lecavalier. Az európai kortárs tánc négy meghatározó képviselőjének (Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola | Sidi Larbi Cherkaoui | Luc Dunberry | Damien Jalet) közös produkciója, az október 10-én látható d?avant, amelynek zenei hátterét a táncosok által énekelt középkori többszólamú darabok nyújtják, európai kultúránk gyökereire kérdez rá, s az évad egyik legfontosabb táncprodukciójának ígérkezik. Az október 11-én látható, Wings című kamaraprodukcióról elég annyit elmondani, hogy Frenák Pál egyik legérzékenyebb alkotása.
Október 12-én és 13-án a flamand Kris Verdonck különös vízióját láthatjuk, amelynek szereplői táncosok, de a virtuóz előadás során a nézőben komolyan felmerülhet a kérdés, vajon nem felülről mozgatott bábokat lát-e valójában? A legjelentősebb izraeli táncfesztivál tavalyi sikerdarabja, a Big Mouth nagy valószínűséggel egyszerre fogja lenyűgözni nézőit mélyen végiggondolt politikai üzenetével és lenyűgöző ritmusú koreográfiájával. S hogy a tavaszi Pécs2010 Fringe Fesztivál két fiatal díjazottja, Nagy Csilla és Fehér Ferenc önálló előadással jelentkezik a fesztiválon, s hogy nem halványulnak el a nagyok mellett, azt jelzi, hogy a hazai kortárs tánc jövőjéért nem kell aggódni.
Két képzőművészeti kiállítás került a B?F programjába: a 2B Galériában nemzetközi művészcsapat járja körül a másság és különbözőség kérdéskörét, a BUMBUM Galéria pedig Nyári István legújabb festményeiből válogat. Nem maradhat ki természetesen a film sem: a megszokott EDIT2010 (VI. Nemzetközi Táncfilm Fesztivál) mellett néhány napos mini-fesztivál mutatja be mozgókép és gasztronómia kapcsolatát. A Food & Film Festival szerves részét képezik a budapesti művészeti világ meghatározó alakjai által főzött vacsorák is.
A sokszorosan díjnyertes táncművész, Bozsik Yvette és Társulata Pöttyös Panni iskolakezdésének történetét állítja színpadra, az angol utcaszínházi társulat, a Whalley Range All Stars pedig egy hatalmas köztéri KOCÁval, s a benne lezajló színházi előadással fogja szórakoztatni a legkisebbeket.