A magyarországi kékfestés hagyománya 2015 óta a szellemi kulturális örökség része ? hangsúlyozta Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár június 12-én az Óbudai Múzeum ? Goldberger Textilipari Gyűjteményében, ahol mi is bepillantást kaphattunk egy kékfestő műhely történetébe. A kékfestés azonban nemcsak a múlté. Része lehet jelenünknek, ruhatárunknak is. Legalábbis erre törekszik az Örökkék márka, melynek divatbemutatóján láthattunk pulóvert, pólót, blúzokat is.

 

?Az a célunk, hogy beillesszük a kékfestőt a XXI. századba. Olyan ruhadarabokat és ajándéktárgyakat készítünk, melyek az eredeti technológiát és az antik nyomódúcokat, mintákat alkalmazzák, illetve Farkas-Széki Judit fiatal formatervező által újragondolva egészítik ki a portfóliót? ? olvashatjuk a márka oldalán.

 

A divatbemutatót bárki megtekintheti, aki ellátogat a Múzeumok Éjszakája keretében a Goldberger Textilipari Gyűjteménybe június 23-án. Az érdeklődők részt vehetnek a múzeum tárlatvezetésein is, amelyek a Goldberger gyár kezdeti tevékenységének bemutatásáról, a hazai kékfestés történetéről szólnak, valamint arról, hogyan hódították meg a világot az üzemben készített textíliák.

 

A múzeumban megtudhattuk: 1784-ben Goldberger Ferenc megalapította a kékfestő üzemét. Bár a kékfestéssel több család is foglalkozott, a Goldberger család textilgyára 200 éven át fennállt. Maga a múzeum előtere adott helyet a 18. században a kékfestőüzemnek. A kékfestő textília úgy készült, hogy a szövetre mintafákkal felvittek egy gátlószert, így a gátlószerrel nem fedett részeket fogta csak be a színezés, a minta helye pedig fehér maradt. Akkoriban az elkészült textileket piacokon, vásárokon értékesítették.

 

Innen, Óbudáról nőtte ki magát a gyár, amelyet maga Ferenc József is meglátogatott, az 1896-os millenniumi kiállításon pedig már a zsűribe is meghívták a családot. Az igazi elismerést és világsikert pedig a két világháború közötti időszak hozta meg. A vállalattá fejlődött üzemben készített textíliák meghódították a világot, a folyamatos újításokkal előállított egyedi anyagok nagy nemzetközi elismerést vívtak ki a Goldberger családnak.

 

A Múzeumok Éjszakáján azonban nemcsak a Goldberger család történetét ismerhetjük meg, hanem Pécsett például a Zsolnayak, a Vasarelyk, az orgonaépítő Angsterek, valamint a pezsgőgyárat alapító Littke család életébe is bepillanthatunk. Az idei programok sok helyen a családok története köré épülnek és a családoknak kínálnak feltöltődést, élményt. Ez nem véletlen! A családok évéhez kapcsolódva a rendezvénysorozat kiemelt témája idén: ?Ami összeköt: Család és Kultúra?.

 

Csaknem 400 intézmény majdnem 2 ezer programmal várja a látogatókat június 23-án ? tudtuk meg Fekete Pétertől, aki arra is kitért: a rendezvény 2018-as fővárosa Pécs. Az államtitkár hangsúlyozta: az ország jelentős eseménysorozata a Múzeumok Éjszakája, amit az is bizonyít, hogy tavaly mintegy 400 ezer belépést regisztráltak az intézmények. A múzeumokat azonban egész évben sokan keresik fel, 2016-ban például majdnem 10 millióan látogattak el a különböző tárlatokra.

 

A múzeumok nemcsak kiállításokkal és tárlatvezetésekkel, hanem koncertekkel, interaktív eseményekkel, családi programokkal is várják a kicsiket és nagyokat a fővárosban és vidéken, az egész országban. Az esemény oldalán: ITT mindenki kikeresheti a számára megfelelő helyszíneket, múzeumokat, időpontokat, hogy összeállítsa a június 23-ai délutánját és éjszakáját.

 

Az eseményt Oláh Gergő énekes és zeneszerző népszerűsíti, aki a június 12-e sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt hetekben számtalan különleges múzeumot keresett fel a gyermekeivel, és tapasztalta: a látogatók ezeken az interaktív tárlatokon nemcsak látni, hanem érezni, érteni is kezdik a művészeteket. Az énekes hangsúlyozta: a fiatalokat is szeretné megszólítani, és arra buzdítani: látogassanak el a kiállításokra.

 

Kultúra.hu

Forrás: Kultúra.hu/muzej.hu/orokkek.hu

Fotó: Csákvári Zsigmond