|
A képen jobbra Derdák András |
A Banán már a ?90-es években legenda volt. Alkotóműhelyek befogadója, az 1996-os Magyar Narancs ?Év legjobb Budapesti Klubja? szavazás nyertese, több száz embert vonzó koncert- és színházi helyszín és helyi klubok otthona egyszerre. A Banán arculatába így nemcsak a kortárs kultúra népszerűsítése fért bele, hanem a hagyományos értelemben vett klubélet is: az esti Kispál-koncert tökéletesen megfért a napközben összegyűlő bélyeggyűjtőkkel, galambászokkal, nyugdíjas- vagy zsonglőrklubbal.
Ezt a sokszínűséget hozzák most vissza a szervezők egy napra. Az egész napos fesztiválon sokan fellépnek azok közül, akiknek a hőskorban így vagy úgy közük volt a csillaghegyi klubhoz: a Szárnyak Színháza, a Prológus (Uray Színház), a TAN.GR.A.M/Banán Kommandó és a Rátkai Márton Zenés Műhely. Ezek egymástól különböző stílusú és profilú színházi közösségek, amik annak idején az intézmény falai között találtak otthonra.
A Banánk Klubra jellemző összművészeti fesztiválok mintájára a május 5-i rendezvény délelőttjén lesz kézműves-foglalkozás, drámajáték Uhrin Csabával, Gágogó koncert gyerekeknek és baba-mama mozgás workshop, melyet Kálmán Ferenc tart.
Délután tiszteletét teszi Tarzan-Zéró, Karafiáth Orsolya költő és Kormos Ferenc performer. Felelevenítve a hajdani Narancs Akadémiát (illetve Banán Szabadegyetemet), a szervezők kerekasztal-beszélgetésre hívnak intézményfenntartókat és -üzemeltetőket, hogy megvitassák hogyan változott a kultúra finanszírozása az elmúlt két évtizedben, születtek-e az államin kívüli egyéb finanszírozási ötletek. A beszélgetés résztvevői: Derdák András ? a Banán Klub alapítója, a Millenáris és a Párizsi Magyar Intézet volt igazgatója, Kitzinger Dávid ? a Neumann-ház volt igazgatója, az Artisjus Jogvédő IRODA osztályvezetője, L. Simon László ? az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke,az NKA bizottsági elnöke, Magács László ? rendező, a Merlin Színház igazgatója, Szabó György ? a Trafó alapító igazgatója. Moderál és belebeszél: Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetője. Csepregi Erzsébet vezetésével a kamaszok és szüleik is belekóstolhatnak a vita művészetébe.
Az estét a Banán házi zenészei és kedvenc korabeli klubzenekarok jegyzik. Lesz Soma és Lőrincz Gyuri, Makám, ef. Zámbó, Satöbbi, Beshodrom és Söndörgő, újra színpadon a Tin-Tin Quintet, a Laokoón Csoport és sokan mások. A koncertek után a lemezjátszón a Klub két házi dj-je DJ RUN aka Marcipán és DJ Publo osztoznak. (Publo aka Horn Pál a Banán egykori polgári szolgálatosa, a Publo Hunny zenekar frontembere volt.)
Az egész napos program része egy a Budapesten Menekülés a rövidfilmbe címmel bemutatott filmválogatás. Ez egy nemzetközi retropspektív összeállítás, a franciaországi clermont-ferrand-i nemzetközi rövidfilmfesztivál anyagából.
A májusi fesztiválon Banán Skanzen néven egynapos kiállítás nyílik a Banán Klubról szóló egykori plakátokból, műsorfüzetekből, archív videókból és egyéb összegyűjtött ereklyékből.