Egy reneszánsz ember

Egyéb


csillagholloreneszanszd__hb20080313015.jpg
Fotó: Honéczy Barnabás MTI
Az idei Reneszánsz Év nagy lehetőség, ugyanakkor igazi kihívás az abban részt vevő intézményeknek. Páratlan esély arra, hogy egy összekapcsolódó esemény-sorozattal erőteljes impulzust adjanak a jelen kulturális folyamatainak. De csapdahelyzetet is teremt, hiszen egy ötszáz évvel ezelőtti értékrendszert közel hozni a széles közönséghez csak a közhelyek elkerülésével, igényes és invenciózus attitűddel lehet. A Széchényi Könyvtár mindenesetre magasra tette a mércét a Csillag a holló árnyékában címen megrendezett kiállítással.
 
Vitéz János, a nagy műveltségű és kifinomult ízlésű főpap, politikus, mecénás, kultúraszervező és pártütő az egész Mátyás-korszakot meghatározta. A világi műveltség, az Itáliából érkező humanizmus értékrendje Európában egészen új volt még, de ő meglátta benne az országépítés lehetőségét. "Pannónia fénye" volt, ahogyan az esztergomi palotájába érkező európai humanista tudósok nevezték. Vitéz Jánossal egy ellentmondásos korszak, egy eddig szinte folytatás nélkülinek ismert éra értékelődik át.
 

Az OSZK a birtokában lévő és az alkalomra külföldről visszakölcsönzött könyvritkaságokkal és gyönyörű kiállítási installációval rajzolja fel a teljes folyamatot, az írott kultúra magyarországi elterjedését, a kódexmásoló műhelyek tevékenységét, a könyvkultusz kibontakozását. Ha az esztergomi érsek nem gyűjt össze 500 kötetes, ritkaságokból álló, sűrűn telejegyzetelt, egyedülálló könyvtárat, talán Mátyás sem fordít akkora figyelmet a könyv szerepére. A Corvinákhoz Vitéz gyűjteménye kínált mintát, egyben az ő habitusa követendő példa volt az uralkodó előtt, aki bár többször is ellenfélként kezelte a főpapot, sokat tanult tőle. Ha Vitéz nem itáliai tudósokat és főpapokat gyűjt maga köré, nem kizárt, hogy Mátyás egész környezete máshogy alakul. Vitéznek köszönhető a pozsonyi egyetemalapítás, az első budai könyvnyomda, de még az első magyar poéta, a latinul verselő Janus Pannonius is az ő pártfogoltja volt.


csillagholloreneszanszgordonimg_7009.jpg
Fotó: Gordon Eszter

csillagholloreneszanszd__hb20080313012.jpg
Fotó: Honéczy Barnabás MTI

A könyvhasználat múlása idején, fél évezred múltán bizsergető érzés látni a kifinomult illusztrációkat, a luxustárgyként kezelt könyveket, Vitéz János leveleskönyvét és a Hess András nyomdájában készült első hazai nyomtatott kötetet, a Chronica Hungarorumot is. Ma egy újabb paradigmaváltás kezdetén vagyunk, de a reneszánsz hite az írott kultúrában még mindig nem történelem.