Késő román kori résablakot tártak fel a becsehely-polai templom falán. Zala megye egyetlen épségben megmaradt XIII. századi templomához egy új sekrestyét építenek. Az építkezést megelőző kötelező régészeti kutatás során találtak rá a befalazott ablakra, amelyben keveredik a késő román kori és a gótika építészeti stílusa. MTI Fotó: Varga György
(MTI) - Vándor László, a kutatást végző megyei múzeumi igazgató tájékoztatása szerint Zala megye egyetlen épségben megmaradt XIII. századi templomának résablakait az idők során átalakították, egyet közülük azonban egyszerűen befalaztak, s így eredeti állapotában leltek rá a külső fal néhány héttel ezelőtti megbontásakor.
"Országos kuriózum ez a mintegy 1,5 méter magas ívelt résablak: a késő román építészeti korszakvég építőmestere a gótikus formát igyekezett utánozni a rés kialakításakor, viszont az idomtéglákból álló közrácsot - úgynevezett mérművet - már késő román stílusban alakította ki. Ily módon szecessziósnak talán még nem nevezhető, de egészen egyedi stílusú ablak készült" - újságolta Vándor László.
Mint annyiszor, most is a véletlen - a toldásként építendő sekrestye miatti kötelező kutatás - hozta a régészszerencsét - mondta el az igazgató, hozzátéve: már felkérték, hogy a ritka leletről a szakmai folyóiratban is számoljon be.