?A Zeneakadémia küldetése, hogy Bartók Béla alma matereként gondozza a zeneszerző nemzetközi jelentőségű életművét. Zenei nagyhatalomként Magyarországnak kötelessége is élni e lehetőséggel, hiszen Bartók szívében és lelkében mindig is magyar volt, műveivel hidakat képez nemzetek és kultúrák között. Megtisztelő, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásra érdemesnek találta e kivételes rendezvényt. A Verseny fővédnökségét Áder János, köztársasági elnök és Lady Valerie Solti vállalta? ? fogalmazta meg Vigh Andrea.
?A program rendkívüli nemzetközi népszerűségnek örvend, és a hazai közönség is érdeklődéssel fogadta. Kiemelendő a verseny fesztivál jellege, amelyet a nyitónapon, szeptember 9-én két alkalommal induló ?Bartók Budapestje? túrák és a gyermekek számára szervezett rendhagyó Liszt-kukacok Akadémiája foglalkozások színesítenek. Aznap 16:00 órától veszi kezdetét a verseny hivatalos megnyitója, nyilvános sorsolással, és az így kialakult sorrend szerint jutnak az elődöntőbe az ifjú művészek. Ezt követően ingyenes minikoncertekkel adunk ízelítőt Bartók műveinek sokszínűségéből. A zeneszerző alkotásai iránt mélyebben érdeklődők számára a Bartók műveket tartalmazó fordulók előtt rövid ismertető előadásokat tartunk, hogy még inkább élvezetessé tegyük a versenyprogramokat? ? tette hozzá Csonka András, a Zeneakadémia Koncert- és Rendezvényközpont programigazgatója.
Az ingyenes elő- és középdöntőket követően, amelyek főként Bartók hegedűszonátáiból és virtuóz darabjaiból állnak, a Kamarazenekari és a Nagyzenekari Döntőn a versenyzőknek egyéb klasszikus művek előadásával is számot kell adniuk tudásukról. Majd szeptember 17-én, a Gálakoncerten hirdeti ki a nemzetközi zsűri a Verseny győzteseit, akiknek játékát a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara kíséri Kovács János vezényletével.
A megmérettetés igazi művészeti csemege, hiszen meghirdetését nem egyetlen hangszerre, hanem több kategóriában is tervezi a Zeneakadémia. ?Figyelemmel a világversenyek sorára is, idén a hegedűsöké a főszerep, két év múlva a zongoraművészeket, majd a kamarazenét és a vonósnégyeseket állítjuk középpontba. A zeneszerzőversenyt pedig a tervek szerint először 2018-ra hirdetjük meg: olyan zongoradarabokat várunk a jelentkezőktől, amelyek 2019-ben hangozhatnak fel? ? olvasható a Zeneakadémia közleményében.
Emellett szeptember 14-én kezdődik a verseny tudományos kísérőprogramja az MTA BTK Zenetudományi Intézet szervezésében, Bartók és a hegedű címmel. ?Bartók életművében a hegedű éppolyan fontos szereplő, mint a zongora, bár Bartók maga nem tanult hegedülni, nem játszott a hangszeren, mégis, mindent tudott róla. A világ élvonalába tartozó Bartók-kutatók, valamint fiatal, még tanulmányaikat folytató doktorandusz és mesterképzős muzikológus hallgatók fogják ennek a különleges és páratlan, a Bartók által gyűjtött és megismert népzenékhez ezer szállal kötődő világnak mélységeit feltárni, ékköveit felmutatni ? mondta Richter Pál, a LFZE Népzene Tanszékének vezetője, az MTA BTK Zenetudományi Intézet igazgatója.
?Könnyebbség és egyben hatalmas felelősség is magyar versenyzőként részt venni a nemzetközi fesztiválon? ? így nyilatkozott Varga Oszkár, a megmérettetés egyik hazai pályázója, aki három Bartók Duót játszott a sajtótájékoztató résztvevőinek hegedűstársával, Osztrosits Évával. A fiatal művész nem versenytársakként, hanem kollégákként gondol a többi résztvevőre. Számára rendkívüli szellemi kihívás a több fordulóra egyszerre készülni, de úgy véli, hogy az is nyer a részvétellel, aki végül nem lesz díjazott.
A verseny díjazása
Összesen három díj adható:
az első helyezettet 22 000 euróval,
a második díjat 14 000 euróval,
míg a harmadikat 8 000 euróval jutalmazzák.
Számos különdíjat ajánlottak fel a verseny támogatói és partnerei.
A Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából útjára indított Bartók Világversenyre és Fesztiválra 44 000 euró összdíjazású.