Egyelőre nem újul meg a pécsi Régészeti Múzeum

Kultpol

(MTI) - A testület nehéz anyagi helyzetére, az önerő előteremtésének nehézségeire hivatkozva döntött arról, hogy felkéri a közgyűlés elnökét, kezdeményezze a projekt végrehajtási szerződésének megszüntetését a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél.
    

A XVIII. században épült és 1950 óta múzeumként működő Széchenyi téri ingatlannak a Norvég Alap támogatásával tervezett rekonstrukciója és bővítése idén áprilisra fejeződött volna be. Az előkészületek során azonban kiderült, hogy az építkezés a vártnál többe, 880 millió forintba kerül.
    
Az önkormányzat ezért kezdeményezte a projekt műszaki és pénzügyi részének módosítását. A tervező azonban jelezte, hogy a megváltozott műszaki tartalomra vonatkozó terveket már nem készíti el. Új tervezővel kellett szerződni, de ez csúszást okozott, a kivitelezés végső határideje 2012 áprilisára módosult. Időközben kiderült, hogy a fejlesztés jelenleg vállalhatatlan terhet jelentene a megyei önkormányzatnak.
    
Az eredeti elképzelések szerint a Régészeti Múzeum alatt egy új szintet, a földszinten pedig kávézót és teraszt alakítottak volna ki. Kertjét alkalmassá akarták tenni kültéri tárlatok berendezésére, belső udvara fölé üvegtetőt képzeltek el, hogy az udvar száz embert befogadó előadóteremként is üzemelhessen.
    
A múzeum emeletén öt irodát, könyvtárat, rajz-, restaurátor- és fotóműhelyt, informatikai és régészeti workshop műhelyt, továbbá időszakos kiállítóteret akartak berendezni. A régészeti kiállítás mellé helytörténeti gyűjtemény került volna, és mindkét tárlatot a kor követelményeinek megfelelően interaktív elemekkel tervezték bemutatni a látogatóknak.
    
Az épületben nyitott volna irodát az örökségvédelemmel és a kézműves hagyományok őrzésével foglalkozó Porta Speciosa Egyesület és a Magyar Műemlék- és Épületgondozó Alapítvány. Az elképzelések szerint a két szervezet jelenléte lehetőséget nyújtott volna arra, hogy az érdeklődők ne csak a kiállítási tárgyakkal, hanem azok készítésének technikájával is megismerkedhessenek, és mód legyen örökségvédők, restaurátorok, kézművesek oktatására, képzésére is.
    
Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés fideszes elnöke azt mondta, a rekonstrukcióról nem mondtak le véglegesen, de azt a pénzt, amelyet idén fejlesztésekre különítettek el, intézményeik energiatakarékossággal összefüggő fejlesztéseire költik. "Nem tettünk le a Régészeti Múzeum rekonstrukciójáról. A tervek megvannak, csak meg kell várni, hogy véget érjen a válság, erőteljesebb legyen a gazdasági növekedés, és a mostaninál kedvezőbb az önkormányzatok finanszírozása" - közölte Horváth Zoltán.