Egyértelmű volt a sorsom

Egyéb

Környei Miklós bevallása szerint anno a hangzása miatt választotta a gitárt: a mélyebb, intimebb tónusa miatt szólt számára a legkedvesebben minden hangszer közül, de természetesen a döntésben nagy szerepet játszott, gitárművész édesapja, Környei Miklós Pál személye. ?Ő mesélt nekem arról, hogy már féléves koromban többféle hangszeren játszott nekem, de a gitár volt mindközül, amelyre nagy szemekkel rácsodálkoztam, a többi inkább megríkatott. Ettől kezdve elég egyértelmű volt a sorsom? ? emlékezett a művész, akinek egyébként öccse Környei Attila is a családi hagyományt viszi tovább: gitárművész lesz. A testvérpár a jövőben ? más vendégelőadók közreműködésével ? közösen tervez lemezt készíteni, amelyen édesapjuk szerzeményeit örökítik meg.

A zenész ebben a félévben az Emmi által meghirdetett Fischer Annie-ösztöndíj egyik nyerteseként koncertezett külföldön, illetve szerte az országban. ?Már Fischer Annie neve is biztosíték rá, hogy színvonalas pályázatról beszélhetünk, amely komoly felkészülést igényel. A pályázat legfőbb része a munkaterv elkészítése volt, amely egy koncertprogramok összeállítását jelentette: ennek nyilván kidolgozott koncepción kellett alapulnia. Esetemben a klasszikus gitár - mint sokoldalú hangszer a koncertéletben - népszerűsítése került a fókuszba kamara- és szólóelőadások formájában, illetve igyekeztem színes képet adni az egész gitárirodalomról a műfajok tekintetében is? ? mondta el a gitárművész.

Az ösztöndíjasok nemcsak egymás mellett zenélnek, hanem közös előadásokban is gondolkodnak: Környei Miklós például a Rózsavölgyi Szalonban Szűcs Péter klarinétművésszel lép majd pódiumra, ahol többek között édesapja, Környei Miklós Pál gitárművész egy szerzeményét is eljátsszák. ?A gitár és a klarinét nem feltétlenül megszokott összeállítás, de szépen szól együtt kuriózumnak számít? ? jegyezte meg a zenész, aki Szűcs Péterrel egy másik projekt keretében is együttműködik. A Musiciens Librens elnevezésű formáció 2014. március 2-án tartja majd bemutatkozó koncertjét a Zeneakadémia Solti György Kamaratermében, ahol Bach, Sosztakovics, Debussy, Ginastera és Gershwin műveit adják elő. Az együttesben a gitár és a klarinét mellett hárfa, fagott, fuvola, zongora, cimbalom és cselló szólal meg, valamint Karosi Júlia jazz-éneke egészíti ki a zenét színesíti a hangzást.

Környei Miklóst a Rózsavölgyi koncertet követően legközelebb a Razvaljajeva Anasztáziaval közös hárfa-gitár duóban hallhatja a közönség december 18-án a Művészetek Palotájában. A duó egyébként a jövőben spanyol hangvételű lemez készítését is tervezi.