Az egyik legszebb gótikus emléket láthatjuk Szabolcs-Szatmár-Beregben

Egyéb

A nyírbátori Báthori István Múzeumban szombaton az érdeklődők a múzeum alatti kőtárba is bejuthatnak, ahol azokat a gótikus és reneszánsz korból származó különleges köveket őrzik, amelyek a helyi református templom és a Báthori-várkastély ásatásai során kerültek elő - mondta az intézmény vezetője,  Szabó Sarolta. Hozzátette: megtekinthető lesz még a késő gótikus stílusban épült református templom is, amely mellett épült fel hazánk legnagyobb és egyben legrégebb fa harangtornya a Bethlen-család megrendelésére 1640-ben. Az egyhajós, 1488-1511 között épült templom mérműves ablakaival, hálóboltozatával az egyik legszebb hazai gótikus emléknek számít.    
 
A kétnapos rendezvényen megnyílnak a várkastély és a volt nyírbátori dohánybeváltó épületének kapui, valamint a most épülő gyógy- és termálfürdő munkálataiba is betekinthetnek az érdeklődők. Az épületek és az egyéb helyszínek szombaton 10-15-ig várják az érdeklődőket a szabolcsi városban.    
 

nyirbatorireformatustemplom_bykarpat-medencehu.jpg
A nyírbátori református templom
 
Nyíregyházán a Görög Katolikus Egyházművészeti Gyűjteményben és Szemináriumi Kápolnában tartanak nyílt napot. A vasárnap 11-18-ig nyitva tartó püspöki palotában, százötven négyzetméteren helyet kapott kiállításon a magyarországi görög katolikus egyház művészeti értékeit mutatják be. A kiállítás anyagát a régi fatemplomok, késő barokk görög katolikus templomok padlásain megtalált, egyházközségektől kölcsönzött, liturgiában már nem használt XVII-XVIII. századi ikonok, ikonosztáziontöredékek, ötvös-, liturgikus felszerelésű tárgyak, textilek, szláv nyelvű evangéliumos könyvek képezik.    
 
A Kulturális örökség napjai rendezvénysorozatához kapcsolódva rendezik meg a Kóstolja meg Magyarországot! elnevezésű gasztronómiai parádét a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdői Múzeumfaluban, ahol pénteken és szombaton húsz szakácscsapat ötvenféle ételt főz, illetve süt majd. Elkészül egy 1500 adagos úgynevezett fiákergulyás, a vajdasági és ukrajnai szakácsok különleges ételeket varázsolnak az asztalra, de bogrács mellé állnak a hazai főzőcsapatok is, amelyek slambucot készítenek, strudlit vagy lapcsánkát sütnek, illetve felvonultatják a tájegységek különlegességeit.