Egyiptom megvédte 2500 éves domborművét

Kultpol

Egyiptomi régészek egy csoportja a brit fővárosba utazott, hogy hazahozza a műalkotást, amelyre hat sorba vésték a feliratot, valamint egy óegyiptomi uralkodónő kartusát - hangsúlyozza hétfői közleményében az Egyiptomi Régiségek Főtanácsa (SCA). A dokumentumban nincs utalás arra, hogy mikor hozták haza a reliefet.

Mint a közlemény rámutat, a kőlapot egy luxori templomban 1969-ben felfedezett sírkamra faláról fejtették le. A Bonhams szóvivője megerősítette, hogy a domborművet májusban bocsátották volna árverésre, ám végül kivették az eladásra szánt műkincsek közül, miután a szakemberek felfedezték, hogy lopott.

"A New York-i Metropolitan Múzeum riasztott minket azzal, hogy a reliefet olyasvalaki ismerte fel, aki annak idején részt vett a sír feltárásában" - nyilatkozta hétfőn Julian Roup, az aukciósház szóvivője, hozzátéve, hogy a műkincset visszaadták hazájának, ahogy a Bonhams tesz hasonló helyzetekben. Julian Roup nem nevezte meg az eladót, aki árverés útján próbálta értékesíteni a domborművet, ám elmondta, hogy az illető jóhiszeműen vásárolta meg a műkincset.

Az SCA ugyancsak bejelentette, hogy régészei két, a görög-római korból származó koponyát hoztak vissza Londonból, amelyeket még 1988-ban egy brit orvos vitte magával a Nílus-menti országból. Az illető manchesteri háza előkertjében temette el a koponyákat, mivel felesége nem engedte meg számára, hogy ez év elején vásárolt új ingatlanjukba magával vigye őket.

A koponyákra a kert új tulajdonosa bukkant, aki értesítette a rendőrséget. A leletet az Oxfordi Egyetem régészei vizsgálták meg, akik megállapították, hogy több mint két ezer évesek. Ezek után a koponyákat átadták Egyiptom londoni nagykövetségének - áll a közleményben.

(Múlt-kor/MTI)